Hogyan kell megoldani ezt a szöveges feladatot? 10. oszt

Két város között 960km a távolság. A személyvonat sebessége 20 km/h-val több mint a tehervonaté. Határozzuk meg a vonatok sebességét, ha tudjuk, hogy a személyvonat menetideje 4 órával kevesebb a két város között.
2013. dec. 19. 21:47
 1/2 anonim ***** válasza:

s = v*t


960 = (v+20)*t --> t = 960/(v+20)


960 = v*(t+4)


960 = v*t + 4*v


960 = v*960/(v+20) + 4*v


960v + 19200 = 960v + 4v^2 + 80 v


v^2 + 20v - 4800 = 0


v > 0, v = 60


60 km/h és 80 km/h

2013. dec. 19. 21:58
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen a személyvonat befutásához szükséges idő x, sebessége y, ekkor felírható, hogy


I. 960/x=y


A tehervonatnak több idő kell, sebessége viszont csökken, ezért a ő sebességére felírható egyenlet:


II. 960/(x+4)=y-20


Ezeken összevonva egyenletrendszert kapunk, amit már csak meg kell oldani:


I. 960/x=y }

II. 960/(x+4)=y-20 }


Az I.-ből tudjuk y értékét, amit beírhatunk II-ba:


II. 960/(x+4)=960/x-20 /*x(x+4)

960x=960x+3840-20x^2-80x /-960x

0=-20x^2-80x+3840 /:(-20)

0=x^2+4x-192


Másodfokú egyenlet megoldóképletével számolva x1=12 és x2=-16, de negatív időről nem beszélhetünk, így csak az x=12 jöhet szóba, vagyis 12 óra alatt ér be a személyvonat, sebessége 960/12=80 km/h. Ebből már kiszámolható a tehervonat ideje és sebessége is; 16 órát utazik, sebessége 80-20=60km/h.

2013. dec. 19. 22:08