A k paraméter mely értékére nincs az egyenletrendszernek megoldása? x + y + 2 z = -1 x +2y - 2 z = -2 6x +14 y + k z = -13 k=? hogyan kapom meg eböl a k-nak az értékét és mi a k értéke?

2013. dec. 14. 13:07
 1/7 A kérdező kommentje:

Mivel furán jelenítette meg átírtam ide a kérdést:


A k paraméter mely értékére nincs az egyenletrendszernek megoldása?


x + y + 2 z = -1

x +2y - 2 z = -2

6x +14 y + k z = -13


k=?


hogyan kapom meg eböl a k-nak az értékét és mi a k értéke?

2013. dec. 14. 13:22
 2/7 anonim ***** válasza:

Tehát az egyenletrendszer:


x+y+2z=-1

x+2y-2z=-2

6x+14y+kz=-13


Jó lenne tudni, hogy egyetemre vagy középsulira kell; de legyen középsulis feladat, akkor nem kell túlmagyarázni a dolgokat:


Fejezzük ki x-et az első egyenletből (az a legegyszerűbb):


x=-1-y-2z=-(1+y+2z), ezt írjuk be a másik két egyenletbe:


-1-y-2z+2y-2z=-2, összevonva y-4z=-1

-6(1+y+2z)+14y+kz=-13 /összevonás

-6-6y-12z+14y+kz=-13, összevonva 8y+(k-12)z=-7, így az egyenletrendszer, ami marad:


y-4z=-1

8y+(k-12)z=-7


Szorozzuk az első egyenletet 8-cal:


8y-32z=-8

8y+(k-12)z=-7 /vonjuk ki egymásból a két egyenletet:


(k-12)z+32z=1 /összevonás

(k-12+32)z=(k+20)z=1


Nem nehéz kitalálni, hogy ha k+20=0, akkor az egyenletből 0=1 lesz, ami nem igaz, tehát k=-20-ra nem lesz megoldása az egyenletrendszernek (feltéve, hogy jól számoltam, de szerintem nem számoltam el sehol, azért ellenőrizd! :D ).

2013. dec. 14. 13:29
 3/7 A kérdező kommentje:

egyetemi feladatról lenne szó amit matrixal kéne megoldanom, és aszt biztosra mondhatom hogy van megoldása mivel ide csak értéket tudok megadni:


[link]

2013. dec. 14. 14:59
 4/7 anonim ***** válasza:

Sajnos valahol elszámoltad:

[link]

Itt ellenőriztem gyorsan:

[link]

2013. dec. 14. 15:05
 5/7 anonim ***** válasza:
#3 ! Bocsáss meg!!! Én írtam be rosszul a harmadik egyenletben x együtthatóját. Kijavítva végteleneket ír ki gyöknek. Bocsánatot kérek még egyszer!!
2013. dec. 14. 15:08
 6/7 A kérdező kommentje:

igazad volt most csak kiment a fejemből hogy nem az a lényeg hogy egyenletnek van e megoldassa hanem hogy k nak milyen az értéke

koszonom

2013. dec. 14. 15:14
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha csak a végeredményt kéri, akkor k=-20 és kész (már ha nem számoltam el).


Ha egyetemi feladat, akkor Gauss-eliminációval illik megoldani. Írjuk fel az ismeretlenek együtthatóját egy 3x3-as mátrixban, utána húzzunk egy vonalat és mögé írjuk a jobb oldalt (az oszlopok sorrendben: x;y;z):


[+1 +1 +2| -1]

[+1 +2 -2| -2]

[+6 14 +k|-13]


(A +-okat azért írtam ki, hogy az egységesség az oszlopok között megmaradjon, mivel ha sok szóközt nyomok, a megjelenítésnél összehúzza azokat).


A Gauss-elimináció lépései:


-keressünk egy 1-est a vonaltól balra (ha nincs, akkor az egész sort osszuk valamelyik számmal, így tudunk egyet kreálni), karikázzuk be, majd a bekarikázott 1-es alatti számokat "nullázzuk" ki; ahogy kinulláztuk a sor egyik elemét, ugyanúgy kell a sor többi elemével is eljárni (mindjárt meglátjuk, hogy ez pontosan mit is jelent).


-ha ezzel kész vagyunk, keressünk egy másik 1-est, amit bekarikázhatunk, de ugyanabban a sorban vagy oszlopban nem lehet 1-nél több karikázás. Ezt addig csináljuk, amíg mindegyik sorban és oszlopban pontosan 1 karikázás lesz, vagy amíg tilos sorhoz nem jutunk; tilos sor úgy képződik, ha bal oldalon csupa 0 van, jobb oldalon 0-tól különböző szám (mivel a visszafejtésnél 0=számot kapnánk, ami meg ugye nem lehet).


Akkor kezdjük; a bal felső sarkos 1-est bekarikázom ( így jelölöm: 1°:


[1° +1 +2| -1]

[+1 +2 -2| -2]

[+6 14 +k|-13]


A közvetlen alatta lévő számból úgy lesz 0, ha kivonom a bekarikázott szám 1-szeresét, tehát a mellette lévő számok 1-szeresét is kivonom a közvetlen alattuk lévő számokból:


[1° +1 +2| -1]

[ 0 +1 -4| -1]

[+6 14 +k|-13]


Az utolsó sor 6-osából úgy lesz 0, ha a bekarikázott szám 6-szorosát kivonom, így teszek a mellette lévő számokkal is:


[1° +1 +2| -1]

[ 0 +1 -4| -2]

[ 0 +8 +(k-12)|-7]


Bekarikázzuk a középső 1-est:


[1° +1 +2| -1]

[ 0 1° -4| -2]

[ 0 +8 +(k-12)|-7]


A feladat ugyanaz, mint eddig; a felette lévő 1-ből úgy lesz 0, hogy a szám 1-szeresét kivonjuk:


[1° +0 +6| +1]

[ 0 1° -4| -1]

[ 0 +8 +(k-12)|-7]


Az alatta lévő 8-asból úgy lesz 0, ha a szám 8-szorosát vonom ki:


[1° +0 +6| +1]

[ 0 1° -4| -1]

[ 0 +0 +(k+20)| 1]


Már csak a (k+20)-at tudnám karikázni, ehhez előbb osztanunk kellene k+20-szal; k+20-szal akkor nem oszthatunk, ha 0 az értéke (mivel 0-val nem osztunk), vagyis k=-20 esetén nem lesz megoldása az egyenletrendszernek (nem mellesleg így az utolsó sor [0 0 0| 1] lesz, ami a fent definiált tilos sornak felel meg).


Tehát k=-20 esetén nem lesz az egyenletrendszernek megoldása.


Mennyivel egyszerűbb volt az előző megoldás :D

2013. dec. 14. 15:48