Barna96 kérdése:

X^2 + (2p+1) x + (3/2) p^2 -2p -4 =0 Mi a gyöknégyzetek összegének minimuma?

Van ez a gyönyörűséges paraméteres másodfokú egyenlet, ahol a paraméter a "p" És arra lennék kíváncsi, hogy "iksz-egy a négyzeten plusz iksz-kettő a négyzeten (tehát az egyenlet két gyöknégyzetének összege)" p mely értékénél adja a legkisebb összeget.

2013. nov. 12. 18:43
 1/7 anonim ***** válasza:
Oldd meg masodfokuval es derivalj
2013. nov. 12. 19:00
 2/7 anonim ***** válasza:

Azt hittem reagálni fogsz az első válaszra. (Érted, nem érted, vagy valami ..) Én egész másként oldottam meg:

[link]

Érdekelne, hogy ez jó-e?

2013. nov. 12. 22:53
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt tőlem kérdezed? Én olvassam el vagy a kérdező?
2013. nov. 12. 23:49
 4/7 anonim ***** válasza:
71%

Egyik előző gondolatmenet sem jó.

Ez egy tipikus Viéte-formulás feladat.

A gyökök négyzetösszege felírható az összeggel és a szorzattal:


a^2+b^2=(a+b)^2-2ab


Itt pedig alkalmazható a két Viéte-formula:


a^2+b^2=(-2p-1)^2-2[(3/2)p^2 -2p -4]

a^2+b^2=4p^2+4p+1-3p^2+4p+8

a^2+b^2=p^2+8p+9=(p+4)^2-7


Na most ennek ugye -7 lenne a minimuma, de ez ugye lehetetlen, ha négyzetösszegről van szó.


Ezért meg kell vizsgálni az eredeti egyenlet diszkriminánsát:


D=(-2p-1)^2-4[(3/2)p^2 -2p -4]

D=4p^2+4p+1-6p^2+8p+16

D=-2p^2+12p+17


ez akkor nemnegatív, ha p a két zérushely közé esik:


-1,1833<p<7,1833


ezen a tartományon kell keresni tehát a (p+4)^2-7 kifejezés minimumát

lévén, hogy e kifejezés minimumpontja a tatománytól "balra" esik, ezért a bal végpontban éri el a minimumát:


(-1,1833+4)^2-7 = 0,9338

2013. nov. 13. 09:07
 5/7 anonim ***** válasza:
71%
Az előző egyébként ezt az eredményt adja, de a gondolatmenetből nem látszik, hogy miért éppen a diszkrimináns nulla értéke játszik szerepet.
2013. nov. 13. 09:09
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok benne biztos, hogy jól írtad fel a feladatot. A feladat kitűzői valószínűleg nem várnak el numerikus "vacakolást" egy középiskolástól. Esetleg ők is benézték és komplex gyököket is megengednek. Ekkor persze p=-4 a válasz.
2013. nov. 14. 14:46
 7/7 A kérdező kommentje:
Végül kijött, köszönöm :-)
2013. nov. 14. 20:10