x+2y-z=2

5x-5y+z=7

x-3y+z=1


2013. dec. 14. 09:00
 1/7 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy hol szeretnéd megoldani; egyetemen vagy középiskolában? Ha középiskolában akkor egyszerűen, ahogy meg szoktátok oldani (kifejezéssel és behelyettesítéssel), egyetemen a Gauss-elimináció az elvárt.
2013. dec. 14. 10:28
 2/7 A kérdező kommentje:

középsulis módszer kéne.


Csak mert nekem nem jön ki semmi értelmes, azért gondoltam, hogy segíthetne valaki.

2013. dec. 14. 12:17
 3/7 anonim ***** válasza:

Az első egyenletből z=x+2y-2, ezt beírjuk a második és a harmadik egyenletbe z helyére:


5x-5y+x+2y-2=2, összevonva 6x-3y=4

x-3y+x+2y-2=1, összevonva 2x-y=3


Ezzel kaptunk egy kétismeretlenes egyenletet, amit már könnyebb megoldani; szorozzuk a második egyenletet 3-mal:


6x-3y=4

6x-3y=9, most vonjuk ki egymásból a két egyenletet:


0=5, ami nem igaz, így az egyenletrendszernek nincs megoldása.

2013. dec. 14. 12:42
 4/7 vurugya béla ***** válasza:

1. egyenletből: x=2-2y+z

Ezt helyettesítem a másodikba és a harmadikba:

5(2-2y+z)-5y+z=7

(2-2y+z)-3y+z=1

rendezve:

10-10y+5z-5y+z=7

2-2y+z-3y+z=1


3-15y+6z=0

1-5y+2z=0


Az elsőt 3-mal osztom, a másodikból kifejezem z-t


1-5y+3z=0

z=2,5y-0,5


A második alapján helyettesítek az elsőbe z helyére:

1-5y+3(2,5y-0,5)=0

rendezve:

2,5y=0,5

leosztás 2,5-tel:


y=0,2

Visszahelyettesítve: z=0 és x=1,6

2013. dec. 14. 13:03
 5/7 vurugya béla ***** válasza:

HIBÁZTAM!

Előlről:

1. egyenletből: x=2-2y+z

Ezt helyettesítem a másodikba és a harmadikba:

5(2-2y+z)-5y+z=7

(2-2y+z)-3y+z=1

rendezve:

10-10y+5z-5y+z=7

2-2y+z-3y+z=1


3-15y+6z=0

1-5y+2z=0


Az elsőt 3-mal osztom, és a második egyenletet kapom!

1-5y+2z=0

1-5y+2z=0


Ez azt jelenti, hogy ha valamely y és z esetén igaz ez az egyenlet, akkor ezek a behelyettesítőképlet alapján hozzá tartozó x-szel jó megoldást adnak.


Fejezzük ki z-t!

1-5y+2z=0 -ból

z=2,5y-0,5

Az x-re pedig x=2-2y+z -ből

x=1,5+0,5y


Az összes megoldás tehát ez:


y tetszőleges

x=1,5+0,5y

z=2,5y-0,5

2013. dec. 14. 23:51
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

Megtaláltam #3 hibáját is:


"5x-5y+x+2y-2=2, összevonva 6x-3y=4"


ez helyett:


"5x-5y+x+2y-2=7, összevonva 6x-3y=9"

2013. dec. 14. 23:53
 7/7 A kérdező kommentje:
Mindenesetre szerintem, jó nehéz feladat volt, mert nem jön ki normális megoldás.
2013. dec. 15. 14:34