Háromismeretlenes egyenlet megoldása?


Béla és Apa együtt 54 évesek, Apa és Anya éveinek száma összesen 76, Béla és Anya együtt éppen 50 évesek.

Hány éves Béla, Apa és Anya együtt/külön-külön?

Az egyenletet is írjátok ide légyszíves :)

köszönöm előre is a válaszokat


2012. jan. 15. 20:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen Béla években mért életkora A, apáé B, anyáé C.

Az egyenletek

(1) A + B = 54

(2) B + C = 76

(3) C + A = 50


A-t így kapod meg: ((3) + (1) - (2))/2

B-t így kapod meg: ((1) + (2) - (3))/2

C-t így kapod meg: ((2) + (3) - (1))/2


A végeredmény:

Béla életkora A = 14 év,

Apa életkora B = 40 év,

Anya életkora C = 36 év.

2012. jan. 15. 20:12
 2/2 bongolo ***** válasza:

Először is nevezd el az életkorokat valamilyen betűvel:

Béla: b

Apa: p

Anya: m


Aztán sorban minden mondatot le kell írni ezekkel a betűkkel:

- Béla és Apa együtt 54 évesek

b+p = 54

- Apa és Anya éveinek száma összesen 76

p+m = 76

- Béla és Anya együtt éppen 50 évesek

b+m = 50


Megvan a 3 egyenlet:

b+p = 54

p+m = 76

b+m = 50

már csak meg kell oldani. Mondjuk az elsőből kifejezed a b-t, aztán behelyettesíted a másik kettőbe:

b = 54-p

--

p+m=76 (itt nem kellett semmit se módosítani)

(54-p)+m = 50

Aztán megint az elsőből kifejezed mondjuk p-t és behelyettesíted a másikba:

p = 76-m

--

(54-(76-m))+m = 50


Innen már megy, ugye?

2012. jan. 15. 20:13