Egy derékszögű háromszögben a két befogó 12 cm és 16 cm. Hogy osztja a mc (átfogóhoz tartozó magasság) az átfogót?

Illetve egy derékszögű deltoid hosszabb átlója 26 cm a másik 10 cm. Mekkorák az oldalak? Köszi előre is a segítséget.

2013. dec. 10. 17:29
 1/3 anonim ***** válasza:

A háromszöges:


Ha a két befogó 12 és 16 cm, akkor az átfogó 20 cm (Pitagorasz).


Magasság: szemközti csúcsból az oldalra húzott merőleges szakasz. Eszerint, ha behúzod az átfogóhoz tartozó magasságot, kapsz két újabb derékszögű háromszöget a nagy háromszögön belül. Az a kisebb derékszögű háromszög egyik befogója "x", a másik befogója "m" (magasság). A másik derékszögű háromszög egyik befogója 20-x, a másik pedig "m".


Mindkettőre felírod Pitagorasz tételét:


x^2 + m^2 = 144

(20-x)^2 + m^2 = 256


Kaptál egy egyenletrendszert, másodikból kivonod az elsőt.


(20-x)^2 - x^2 = 112


Felbontod az azonosságot:


400 - 40x + x^2 - x^2 = 112


400-40x=112


-40x = -288


x = 7,2


Tehát az átfogóhoz tartozó magasság az átfogót egy 7,2 cm-es és egy (20-7,2) 12,8 cm-es szakaszra osztotta.


kép:


[link]

2013. dec. 10. 17:52
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2013. dec. 10. 18:18
 3/3 anonim ***** válasza:

kicsit kellemesebb a BEFOGÓTÉTEL:


gyök(20*x)=12 ill. gyök(20*y)=16


ahol x és y a befogók vetületei, azaz a keresett két darab



innen x=12^2/20 ill. y=16^2/20


x=7,2 ill. y=12,8

2013. dec. 10. 21:47