Hogy kell megoldani ezt a matek példát? Sehogy sem jutok előrébb, valaki elmagyarázná nekem?


A derékszögű háromszög átfogójához tartozó magasság az átfogót 2:3 arányban osztja fel. A rövidebb befogó 8 cm. Számítsd ki a hiányzó oldalakat és az átfogóhoz tartozó magasság hosszát!


Megcsináltam a rajzot, amit tudtam bejelöltem, de nem tudom, hogy kellene elkezdeni. Egyébként a párhuzamos szelők tételét, a magasság és a befogó tételt vettük az előző órán, tehát ezekhez kapcsolódik a feladat is, de valahogy nem sikerül elkezdenem.


Hogy kell megoldani? Valaki leírná nekem a megoldás menetét?



2013. márc. 20. 16:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Befogotétel rövidebbik befogóra:

64=2x*5x

64=10x a négyzeten

megkapod az x=et,beszorzod 2-vel,3-al.Megvan az átfogó hossza.

Másik befogó Pit.tétel vagy befogótétel.

Magasság pedig magasságtétellel: 2x*3x=ma.


JAVÍTSATOK KI HA TÉVEDEK!

2013. márc. 20. 17:08
 2/3 anonim ***** válasza:

A 2x= 5,06

3x=7,59


5,06:7,59=0,666666

2:3=0,666666

2013. márc. 20. 17:14
 3/3 BKRS ***** válasza:

Befogó tétel nélkül is megoldható, csak kicsit komplikált lesz:


c felosztása: mondjuk 2x van a 8 cm-es oldalon és 3x a másik oldalon. (a rövidebb befogó oldalan lesz a rövidebb szakasz)

c=5x

m²=2x*3x=6x


T=mc/2=√6x*5x/2 = 5√6/2 *x²

Ugyanakkor:

b²=c²-a²=25x² -64

T=ab/2 =8*√(25x²-64)/2

Vagyis

8*√(25x²-64)/2 = 5√6/2 * x²

1600x² - 4096 = 150x^4

ez x²-ben másodfokú egyenlet:

x=4√(2/5) (a másik pozitív gyök nem jó, mert b<a lenne)

c=4√10

b=4√5

2013. márc. 20. 17:32