Hozd egyszerűbb alakra:
cos(négyzet)α - cos (α+30°)cos(α-30°)
2013. márc. 11. 17:43
1/1 bongolo válasza:
Nem kell sokat érteni benne, hanem néhány azonosságot kell tudni. Az a jó, hogy nagyon tudni se kell, mert benne vannak a függvénytáblában. Ha lehet használni, el ne felejtsd elvinni!
cos(α+β) = cosα·cosβ − sinα·sinβ
cos(α−β) = cosα·cosβ + sinα·sinβ
A szorzatuk (a+b)(a−b) alakú, ami tudjuk, hogy a² − b²
(most a=cosα·cosβ, b=sinα·sinβ)
Vagyis:
cos(α+β)·cos(α−β) = cos²α·cos²β − sin²α·sin²β
cos 30° = 1/2
sin 30° = √3/2
cos(α+30°)cos(α-30°) = cos²α·1/4 - sin²α·3/4
cos²α - cos²α·1/4 + sin²α·3/4 = cos²α·3/4 + sin²α·3/4
= 3/4·(cos²α + sin²α)
Azt gondolom tudod fejből, hogy sin²α+cos²α = 1
Ezért az eredmény 3/4