A Feladatom ez:


a^3-b^3 per a^4-b^4


Az elsőt az szerintem jól csináltam meg: (a-b)*(a^2+ab+b^2)


De a nevezőt azt, hogyan oldjam meg???


Előre is köszönöm a segítséget!


2009. nov. 23. 15:50
 1/4 anonim ***** válasza:
a^4-b^4 = (a^2+b^2)(a^2-b^2) = (a^2+b^2)(a-b)(a+b)
2009. nov. 23. 17:01
 2/4 anonim válasza:

Mivel

(a+b) * (a-b) = a^2 - b^2

így, ha a fenti képletben a jobb oldalon a^2 és b^2 helyére a^4 -t és b^4 -t írsz, akkor a így módosul:

( a^2 + b^2 ) * ( a^2 - b^2 ) = a^4 - b^4 (ez ugye kibontva: a^4 - (a^2 * b^2) + (b^2 * a^2) - b^4 )


Viszont mivel

a^2 - b^2 = (a+b) * (a-b)

így a nevező átírva:

( a^2 + b^2 ) * ((a+b) * (a-b))


A teljes tört pedig:


(a - b) * ( a^2 + ab + b^2 ) __ a^2 + ab + b^2

-------------------------------- ── ------------------------

(a - b) * (a + b) * ( a^2 + b^2) (a + b) * ( a^2 + b^2 )

2009. nov. 23. 17:13
 3/4 anonim válasza:

A tört helyesen (széttördelte az oldal):


(a - b) * ( a^2 + ab + b^2 ) = a^2 + ab + b^2

-per-per-per-per-per-per-per-per = -per-per-per-per-per-per

(a - b) * (a + b) * ( a^2 + b^2) (a + b) * ( a^2 + b^2 )

2009. nov. 23. 17:16
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2009. nov. 23. 17:27