Hogyan kellett volna kiszámolni (gyors áttekintés csak? )?


1.Mennyi lesz 32 l 16 celsiusfokos víz hőmérséklete,ha belépottyantunk egy 45 g tömegű 250 °C vasdarabot,melynek fajhője 450 J/kg szorozva °c


Nem kell megoldás,csak egy képlet,és egy behelyettesítés

(ez lenne a legfontosabb!)


2.Mennyi lesz a fajhője annak az anyagnak,amelyikből 40 dkg 500 J hatására melegszik fel 10 K-nel?

itt is,és a továbbiakban is csak képlet és behelyettesítés kell


3.Mennyi lesz a közös hőmérséklete 4 l 50 °C és 20 liter 12 °C-os víznek?


4.42 liter 12 celsisufokos víz mennyi hő hatására melegszik fel 50 °C-ra?



Mindenütt csak képlet és behelyettísé kell!(10.o)


olyan képleteket ismerek,mint a Q=c x m x deltaT meg C/m/V(x-T1)+c/m/v(x-T2) itt a / jel ¸¸vagy˝ -ot jelent



Ezeket az első és a 2. kivételével meg tudom oldani,de nem vagyok biztos bennük :)



2013. dec. 6. 21:08
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

Mennyi lesz 32 liter 16°C-os víz hőmérséklete, ha belepottyantunk egy 45 g tömegű, 250 °C hőmérsékletű vasdarabot, melynek fajhője 450 J/(kg*K)?


A hőmérséklet kiegyenlítődése utáni közös hőmérsékletet tudjuk kiszámolni.

Tk = közös hőm.

Vvíz = 1 dm^3

mv = 1 kg

Tv = 16 °C

dTv = Tk - Tv (Végső-közösből kivonva a kezdeti.)

A víz hőt vesz fel: Qf = cv*mv*dTv = cv*mv*(Tk - Tv)


m(vas) = 45 g = 0,045 kg

T(vas) = 250 °C

dT(vas) = Tk - T(vas) (Végső-közösből kivonva a kezdeti.)

A vas lead hőt: Ql = -c(vas)*m(vas)*dT(vas) = -c(vas)*m(vas)*(Tk - T(vas) )


cv*mv*(Tk - Tv) = -c(vas)*m(vas)*(Tk - T(vas) )


cv*mv*Tk - cv*mv*Tv = -c(vas)*m(vas)*Tk + c(vas)*m(vas)*T(vas)


cv*mv*Tk + c(vas)*m(vas)*Tk = c(vas)*m(vas)*T(vas) + cv*mv*Tv


Tk*(cv*mv + c(vas)*m(vas) ) = c(vas)*m(vas)*T(vas) + cv*mv*Tv


Tk = (c(vas)*m(vas)*T(vas) + cv*mv*Tv)/(cv*mv + c(vas)*m(vas) )


Celsius fokban is be lehet helyettesíteni.

2013. dec. 23. 15:02
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2013. dec. 23. 15:20