Hogy lehet megoldaniezeket az elsőfokú kétismeretlenes egyenlet rendszeres feladatokat, behelyesítendő módon?


1.

y=2x-7

3x+7y=2



2.

y=5x-12

3x-y=4



3.

5x-6y=4

x+y=8


A feladatok után kapcsos zárójel van.


2009. nov. 22. 15:59
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

y=2x-7

3x+7y=2


A második egyenletbe az 7y helyére bemásolod az első egyenlet x-es értékét, tehát ezt kapod:

3x+7(2x-7)=2

Ezt kibontod, elrendezed...

3x+14x-49=2 -> 17x=51

Majd pedig leosztod, hogy megkapd, mennyi 1 db x értéke.

x=3


Ezután behelyettesítesz pl. az első egyenletbe:

y=2(3)-7 -> y=-1

2009. nov. 22. 16:24
 2/2 anonim ***** válasza:

Ja és azért van utánuk kapcsos zárójel, mert mivel két ismeretlened [x és y] van, két egyenletet kell egyszerre felhasználnod. [Ha három ismeretlened van, akkor három egyenletből áll az egyenletrendszered.]

A lényeg mindig az, hogy ahol tudod, az egyik ismeretlened fejezd ki a másikkal, és így helyettesíts be, hogy csak egyféle ismeretlennel kelljen számolnod.


2.

3x-y=4 -> y=3x-4


3.

x+y=8 -> x=8-y vagy y=8-x

2009. nov. 22. 16:28