Írja fel a (x-2) ^2+y^2= 9 kör 3-as ordinátájú pontjához húzható érintő egyenesét?

Addig jutottam el , hogy a középpont (-2,0) a sugár peidg 3..ezt az érintő egyenletet nem értem =/ Ha segít valaki előre is köszönöm!

2013. nov. 27. 20:53
 1/4 anonim ***** válasza:

A középpontja (+3,0) , sugara 3. Így a "3-as ordinátájú pontja" a középpont feletti legmagasabb pont. (rajzold le!)

Ott az y érték (ordináta) nulla. Ott az érintő párhuzamos az x tengellyel, egyenlete y=3.

2013. nov. 27. 21:08
 2/4 anonim ***** válasza:

A középpont O(2,0)

Ordináta az az y tengely, így y = 3

A kör egyenletébe helyettesítve:

(x-2)^2 + 9 = 9

(x-2)^2 = 0

x = 2


Az érintési pont: P(2,3)

Csinálsz egy v_(op) irányvektort: [(2-2);(3-0)] ~ (0;3)

a v_(op) és P pont segítségével felírod az egyenletet:

0*x + 3y = 0*2+3*3

3y = 9

y = 3


Az érintő egyenlete y = 3.

2013. nov. 27. 21:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Hibásan írtam:

"Ott az y érték (ordináta) nulla."

Ott az y érték (ordináta) három.

2013. nov. 27. 21:09
 4/4 anonim ***** válasza:

Kiegészítésként:

v_(op) a kör azon sugarának irányvektora, amely merőleges a kérdéses pontba húzott érintő egyenesére, tehát v_(op) egyben az érintő normálvektora.

2013. nov. 27. 21:11