Van egy két ismeretlenes egyenlet, amit nem tudok megcsinálni. Mások szerint könnyű. Hetedikes vagyok, légyszi magyarázzátok el, hogyan kell?

2x-5= 4x-8 Tudom mi az eredmény, de nem értem, hogy hogy kell megoldani, meg hogy az előjeleket hogyan kell irni, stb.... légyszi magyarázzátok el részletesen, hogy hogyan kell. Én a megoldás menetére vagyok kiváncsi, nem az eredményre. tehát hogy is kell? értelmes válaszolóknak megnyomom a zöld gombocskát :)

2013. nov. 17. 10:02
 1/9 anonim válasza:
Elősször egy oldalra pakolod az x-es tagokat és a másikra a többit: -5+8=4x-2x ...(ha átmegy a másik oldalra az előjel megváltozik,ami marad annál marad a mínusz is)...utánna elvégzed az összeadást/kivonást az egyes oldalakon: 3=2x ... a kettes jobb oldalt szorozza az x-et ha átmegy a másik oldalra osztani fog: 2/3=x ... vagyis x=2/3 (kétharmad). Remélem érthető :)
2013. nov. 17. 10:16
 2/9 A kérdező kommentje:
de a matektanarunknak 3/2 jott ki, nem 2/3. nem ertem :/ de azert koszi :) meg egyszer meg tudnad magyarazni legyszi? :)
2013. nov. 17. 10:25
 3/9 anonim válasza:

én írtam el tényleg 3/2 bocsi.

2x-5= 4x-8

-5+8= 4x-2x

+3= 2x

3/2=x

2013. nov. 17. 10:36
 4/9 anonim ***** válasza:

2x-5=4x-8 /+8

2x-5+8=4x /-2x

3=2x

3/2=x

2013. nov. 17. 10:39
 5/9 anonim ***** válasza:

Na szóval. Ez még egy nagyon egyszerű egyenlet szerencsére, ezért talán még én is meg tudom magyarázni.


Először, úgy is jó, ahogy az első leírta, csak az utolsó lépésnél követett el hibát...

De most leírom, ahogy én szoktam. Kezdjük is! :)


2x-5=4x-8


Ez itt az egyenletünk, a cél hogy az egyik oldalon csak x, a másikon pedig csak egy szám legyen. Hogy is érem el ezt?

Az egyik oldalról el kell tüntetnem az x-eket vagy a számot.


2x-5=4x-8 /+8 <-- azaz hozzáadhatsz nyolcat

2x+3=4x

Ezt az új egyenletet kapod, miután MINDKÉT oldalhoz hozzáadtad a 8-at. Ezután még a 2x-et kéne eltüntetni, hogy tiszta legyen a kép.


2x+3=4x /-2x

+3=2x


Így már kicsit tisztább a kép, de mi az egy x értékét szeretnénk megtudni, ezért semmi más dolgunk nincs, csak elosztani ezt 2-vel.


+3=2x /:2

+3/2=x


Ha bármilyen számot osztasz kettővel, elég csak annyit tenned, ha a szám alá húzol egy törtvonalat, és nevezőként egy kettest írsz alá.

pl.: 3:2=3/2, 9:2=9/2, 17:2=17/2


Egyébként ez bármelyik másik számra is igaz.

pl.: 20:17=20/17, 13:6=13/6, 9:45=9/45



Az egyenletet persze elkezdheted így is:


2x-5=4x-8 /-2x

-5=2x-8 /+8

+3=2x /:2

+3/2=x


Így is UGYANAZT az eredményt kell kapnod!


Remélem, tudtam valamennyire segíteni! :)

2013. nov. 17. 10:56
 6/9 A kérdező kommentje:
koszi szepen mindenkinek :) s ezt hogyan kell: (x+5)+(2x-8)=0. itt mennyi az x? reszletesen a megoldast :) koszonom
2013. nov. 17. 11:28
 7/9 anonim válasza:
Mással akarod megcsináltatni a házidat, ahelyett, hogy a megértését tűznéd célul?
2013. nov. 17. 12:08
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom tanultátok-e, de ha a zárójel előtt pozitív előjel (azaz plusz) van, akkor minden további változtatás nélkül eltűnik a zárójel. Utána összevonsz, és ugyanúgy kiszámolod. Tehát:


(x+5)+(2x-8)=0

x+5+2x-8=0

3x-3=0 /+3

3x=3 /:3

x=1

2013. nov. 17. 13:04
 9/9 A kérdező kommentje:
kedves utolsó, köszönom. ami pedig az előtte levőt illeti, csak annyit mondok, hogy én a megoldás menetét kértem, nem az erdményt. én a megértést tűztem célul, nem mással akarom megcsináltatni a házim, csak meg akarom érteni. előbb gondolkozz, mielőtt értelmetlen, hülyeségeket irsz, aminek oka sincs. nyisd ki a szemed! felháboritó, hogy nem lehet egy olyan kérdést kiirni, amelyikre ne érkezne egy oltogató válasz!
2013. nov. 17. 13:19