"Egyszerű" 12. -es síkgeometriai feladatban segítség?

Számítsa ki a háromszög kerületét és területét, ha ismertek az alábbi adatok: a=6cm ; b=8cm ; alfa=58°34' (58,56°)

2013. nov. 13. 17:03
 1/8 anonim válasza:
terület: (axbxsinalfa)osztva 2, ha az alfa a két oldal által közrezárt szög
2013. nov. 13. 17:12
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, ezzel tisztában vagyok. Ábra azonban nem volt, így arra hagyatkoztam, hogy 'a' oldallal szemben van az alfa szöge, 'b'-vel szemben béta, 'c'-vel szemben gamma. A képletet is így használom, hogy T=a*b*sin(gamma) osztva 2-vel.

Próbálkoztam szinusztétellel is, de akkor sin(béta)=1,138 jön ki, ami nem lehetséges, hiszen sin(béta)eleme[-1;1]. :\

2013. nov. 13. 17:18
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, csakhogy itt az alfa nem az a és a b hajlásszöge, hanem a b és c hajlásszöge, mivel egyezmény szerint az a oldallal szemközti szög alfa, a b-vel béta, a c-vel gamma.


Írjuk fel a koszinusztételt; mivel az alfa szög van megadva, ezért az a oldal megy az egyenletben bal oldalra (az ismeretlen oldal a c):


6^2=8^2+c^2-2*8*c*cos(58,56°)

36=64+c^2-8,3457c /-36

0=c^2-8,3457c-28


Látható, hogy ez c-re nézve másodfokú egyenlet, megoldjuk:


c1=(8,3457+13,4778)/2=10,91175

c2=(8,3457-13,4778)/2=-2,56605, ez nem kell nekünk, mivel c pozitívnak kell lennie.


Már ismert a három oldal és 1 szög, így már kiszámolható a terület: T(háromszög)=8*10,91175*sin(58,56)/2=37,239 cm^2

kerülete: K(háromszög)=6+8+10,91175=24,91175

2013. nov. 13. 17:28
 4/8 anonim ***** válasza:
Az a oldallal szemközti szög valóban nem lehet. Készíts egy rajzot, meglátod, hogy így nincs megoldása.
2013. nov. 13. 17:31
 5/8 A kérdező kommentje:

Valóban! Köszönöm szépen, erre nem is gondoltam. A koszinusz-tételt mindig olyankor használtam, mikor 3 oldal volt megadva, és a szög volt a kérdés.

És azt esetleg nem tudod, hogy a szinusz-tétellel miért nem működik? :D

2013. nov. 13. 17:35
 6/8 A kérdező kommentje:
Aha, okés. :D Köszönöm. :D
2013. nov. 13. 17:36
 7/8 anonim ***** válasza:

#3 válaszban:

"0=c^2-8,3457 c-28" Nem +28 ? És akkor ennek sincs megoldása.

2013. nov. 13. 17:47
 8/8 A kérdező kommentje:
De igen, az +28.
2013. nov. 13. 18:00