Nem tudom meg oldani ezek a feladatokat:


1.Mókus papa a télire gyüjtött mogyorókészletet 75 nap,Mókus mama egyedül 100 nap, míg a kis Mókus Balázs egyedül 150 nap alatt enné meg.Kitart-e 30 napig a mókuscsalád készlete,ha csak ezt ehetik?


2.Egy elöntött pincéhez 2 szivattyúval érkezett a tűzoltóság.Az egyik szivattyú 1,2 óra alatt szivattyúzná ki a vizet,a két szivattyú 40 perc alatt.Mennyi idő alatt szivattyúzná ki a vizet a második szivattyú?


3.Apa 4 és fél óra alatt ásná fel a kertet egyedül.Ha Peti segít neki,2 óra 42 perc alatt végeznek.Mennyi idő alatt ásná fel a kertet Peti egyedül?


4.Egy kád csak a melegvíz csapból 20 perc alatt,a hideg víz csapból 25 perc alatt telik meg.Mennyi idő alatt telt meg a kád,ha a meleg víz csap 4 percel később lett meg nyitva mint a hideg?


Nem értem ezeket a feladatokat hogyan lehet megoldani.Letudnátol részletesen írni hogyan oldotátok meg


Előre is köszi:) 14F



2013. nov. 10. 22:42
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Mókus papa 1 nap alatt a készlet 1/75-ét, Mókus mama az 1/100-át, Mókus Balázs az 1/150-ét enné meg, így x nap alatt az x/75-ét, az x/100-át és az x/150-ét eszik meg fejenként. Hármójuk x nap alatt megeszik az (1) egész mogyorókészletet, így


x/75+x/100+x/150=1 /közös nevező: 300

4x/300+3x/300+2x/300=300/300 /*300

4x+3x+2x=300 /összevonás

9x=300 /9

x=300/9=100/3=~33,33 nap kell az egész készlet elfogyasztásához, így 30 napig kitart a készlet.


2. 1,2 óra=72 perc, vagyis az első szivattyú 1 perc alatt az 1/72 részét szivattyúzza ki a víznek, de mivel 40 percet szivattyúzik, ezért a víz 40/72 részét szivattyúzta ki, a maradék 32/72 vizet a másiknak kell kiszivattyúznia 40 perc alatt, vagyis 1 perc alatt 32/72/40=32/2280=1/90 részt szivattyúzza ki, innen kiderül hogy 90 perc kellene neki az egész pince kiszivattyúzásához.


3. 4,5 óra=270 perc, így apa 1 perc alatt az 1/270 részét ássa fel a kertnek, de mivel csak 2 óra 42 percet=162 percet dolgozik, ezért a kert 162/270 részét ásta fel, a maradék 108/270 részt a fiúnak 162 perc alatt kell felásnia, így 1 perc alatt 108/270/162=108/43740=1/405 részét ásná fel, így a teljes kert felásásához 405 percre, vagyis 6,75 órára van szüksége Petinek.


4. A meleg vizes csap 1 perc alatt az 1/20, a hideg vizes csap az 1/25 részét tölti meg a kádnak. Mivel eleinte 4 percig folyt a víz a hideg vizes csapból, ezért a kád 4/25 része megtelt vízzel. Ha x idő kell a kád teletöltéséhez, akkor a meleg vizes csap x/20, a hideg vizes x/25 vizet tölt a kádba (amiből 1 van), így:


4/25+x/20+x/25=1 /közös nevező: 100

16/100+5x/100+4x+100=100/100 /*100

16+5x+4x=100 /összevonás

16+9x=100 /-16

9x=84 /:9

x=84/9=~9,33 percre van szükség a kád feltöltéséhez.


Ha valami nem tiszta, szólj!

2013. nov. 10. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a hasznos és gyors választ:) át nézem és ha valamit nem értek akk szólok:)
2013. nov. 10. 23:26