Nem azt várom hogy megoldjátok helyettem,csak segítsetek elindulni,hogy hogyan oldjam meg.

2*((2 a gyökx+3-dikon)ez még az 1/gyökx-diken)és még ez az 1/gyökx-1-diken ami 4-gyel egyenlő



2013. nov. 9. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez lenne?


[link]

2013. nov. 9. 13:53
 2/5 anonim ***** válasza:
Ha igen, akkor előbb osszál 2-vel, majd bal oldalon a 2 kitevőit szorozd össze. Ez az egy kitevője lesz neki.
2013. nov. 9. 14:02
 3/5 A kérdező kommentje:
az 1.hatványnál csak az x van a gyökjel alatt és az utolsónál 1/gyökx-1 (itt is csak az x van a gyökjel alatt)
2013. nov. 9. 17:04
 4/5 anonim ***** válasza:
Akkor is tudod az elvet!
2013. nov. 9. 17:23
 5/5 anonim ***** válasza:

^ (CTRL+ALT+"fenti"3): hatványjelölés, például 2^4=2*2*2*2=16


Mint ahogy az előző írta, a hatványozás azonosságait kell alkalmaznunk:


Hatvány hatványozásánál az alapot a kitevők szorzatára emeljük: (a^n)^k=a^(n*k)


A feladat (ha jól értem):


2*((2^(√(x+3))^(1/√x))^(1/√(x-1))=4 /osztunk 2-vel

((2^(√(x+3))^(1/√x))^(1/√(x-1))=2 /használjuk a fenti azonosságot:


2^(√(x+3)*1/√(x)*√(x-1))=2^1 /az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt csak a kitevőkkel foglalkozunk:


√(x+3)*1/√(x)*√(x-1)=1


Másik azonosság: gyökök szorzatánál számolhatunk az argumentumok szorzatának gyökével: √(a)*√(b)=√(a*b), ugyanez igaz osztásnál is: √(a)/√(b)=√(a/b):


√((x+3)*1*(x-1)/x)=1 (négyzetre emelünk :

(x+3)(x-1)/x=1 /*x

(x+3)(x-1)=x /zárójelbontás

x^2-x+3x-3=x /összevonás; -x

x^2+x-3=0


Megoldóképlettel megoldjuk: x1=(-1+√13)/2=~1,3 és x2= (-1-√13)/2=~-2,3


Ha visszahelyettesítünk, akkor az x=~1,3 jó lesz, viszont a ~-2,3-ból nem tudunk gyököt vonni (1/√x-nél), ezért ez hamis gyök lesz.

2013. nov. 9. 18:15