Matek házi! Valaki segítene? (Matek,8. osztály, egyenlettel megoldható szöveges feladatok)


Nem tudom, hogy innen melyik a tömeg%, az oldószer és az oldott anyag, így nem is tudom kiszámolni...


Melyik, melyik?


Feladat:


Mennyi cukrot adjunk 8 kg vízhez, hogy 60%-os cukoroldatot kapjunk?


Kérem a feladatot egyenlettel, és ennek a mintájára oldjátok meg:Adat, terv, számolás, válasz. Köszi!:)


Illetve mondjátok meg, hogy melyik melyik!



2013. nov. 10. 10:34
 1/4 anonim ***** válasza:

cukor az oldott anyag, víz az oldószer, tömeg% meg a 60%.


x/(x+8) = 0,6

x = 0,6x + 4,8

0,4x = 4,8

x = 12


Többit meg tudod csinálni.

2013. nov. 10. 10:46
 2/4 anonim ***** válasza:

Oldószer: amiBEN oldasz, jelen esetben a víz.

Oldott anyag amiT oldasz az oldószerben, itt a cukor

Tömegszázalék=100*oldott anyag/oldószer (százalékképlet: érték=100*alap/százalékláb)


A feladat: ha 8 kg vízhez x kg cukrot adunk, akkor a cukoroldat 8+x kilós lesz, ekkor az oldott anyag x kg-os. A tömegszázalék 60%, ezért a fenti képletbe már csak be kell helyettesítenünk:


60=100*(x/(8+x)) /zárójelbontás

60=100x/(8+x) /*(8+x)

480+60x=100x /-60x

480=40x /:40

12=x


Tehát 12 kg cukor hozzáadásával lesz a cukoroldat 60%-os. Ellenőrzés: 100*(12/(12+8)=100*(12/20)=5*12=60.


Másik megoldási mód: Ha a cukoroldat 60%-os, az azt jelenti, hogy az oldat cukortartalma 60%, ekkor a víztartalom 40%, ezért a két rész arányában felírható az egyenlet:


x:8=60:40, törtben felírva

x/8=60/40=3/2 /*8

x=24/2=12, tehát 12 kg cukor kell az oldatba (ellenőrzés fent).

2013. nov. 10. 10:53
 3/4 anonim ***** válasza:
A tömeg% úgy jön ki, hogy az oldott anyag tömegét elosztjuk az oldat tömegével.
2016. jún. 19. 22:15
 4/4 anonim ***** válasza:
Ja és megszorozzuk a hányadost 100-zal!
2016. jún. 19. 22:16