Egy számtani sorozat első három tagjának összege 6. Ha az első taghoz ötöt, a másodikhoz 2-t, a harmadikhoz 1-et adunk, egy mértani sorozat három szomszédos elemét kapjuk. Mennyi a mértani sorozat hányadosa?

2013. nov. 9. 15:38
 1/1 anonim ***** válasza:

számtani sorozat: (a-d)+a+(a+d)=6, ebből 3a=6, vagyis a=2

szóval a számtani így néz ki: 2-d, 2, 2+d

mértani sorozatot fölírod képlettel: 7-d, 4, 3+d

Mértani sorozatnál ki tudod azt használni, hogy az egyik tag(az 1. elem kivételével) a két szomszédos tagnak a mértani közepe, vagyis --> 4= gyök{(7-d)(3+d)}. ebből, ha jól csinálod egy másodfokú egyenlet jön ki: 0=-d^2+4d+5, ebből d-re 2 megoldást kapsz: d1=-1, d2=5.

Az első esetben a mértani sorozat így néz ki behelyettesítve: 8, 4, 2. Ebből kijön, hogy a hányados mennyi q1= 4/8= 0,5.

Második esetben, amikor a d2=5 --> 2, 4, 8. Itt a q2=4/2=2.

Tehát 2 megoldása van a feladatnak, q lehet 2 és 0,5 is.

Remélem érthető voltam. Ha nem, akkor kérdezz bátran. :D

2013. nov. 9. 16:35