Matekosok, ezt sorozattal meg tudom oldani?

A sakktábla egyik sarkán lévő mezőbe 1 szem búzát teszünk. Majd minden következő mezőbe az előzőnek a kétszeresét. Hány tonna búza lesz a sakktáblán, ha egy szem búza tömege 0,4 gramm.

2013. nov. 9. 11:05
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen, ezt sorozattal meg tudod oldani.
2013. nov. 9. 11:13
 2/2 anonim ***** válasza:

Mértani sorozat, ahol a1=1, és mivel mindig a kétszeresét rakjuk a mellette lévőre, ezért q=2. A sakktáblának 64 mezője van, ezért n=64.


Minden adott ahhoz, hogy kiszámoljuk hány búzaszemet raktunk a táblára; összegképlettel: S_64=1(2^64-1)/2-1=18.446.744.073.709.551.615 búzaszem kerül a táblára. Ezt szorozzuk 0,4-del: 18.446.744.073.709.551.615*0,4=

=7.378.697.629.483.820.646 gramm gabonát tettünk fel. Mivel a gramm és a kiló között 1000 a váltószám, a kiló és a tonna között szintén 1000, ezért a gramm és a tonna között 1000*1000=1000000 (egymillió) a váltószám, ennyi osztjuk a fenti értéket, tehát 7.378.697.629.483,820646 (vagyis közel 7378 milliárd tonna) búzaszemet raktunk fel a táblára.


Sok kicsi sokra megy :D

2013. nov. 9. 11:23