Matek házi, trigonometrikus egyenletek - ki segít?


Lehet hogy kissé pofátlan leszek ilyen mennyiségű segítséget kérni, de matekfaktos csoporttársaimmal átbeszéltük, és ezt a konkrét típust/anyagrészt még nem vettük fel, a tanár viszont ilyen házit adott. A konkrét feladatok:

1. 8*sin2 x -7*cos2 x=8

2. cos2 x - sin x=1

3. 3*tg x=2*cos x

4. Törtet sajnos nem tudok írni, de:

Számláló:cos x Nevező: 1+cos 2x

És az egész egyenlő nullával – ez egy egész egyenlet

5. Újabb törtes:

2-sin x = Számláló: cos2 x Nevező: sin x

6. sin x – cos x * √3 = 0

7. cos² x – 3*sin x *cos x + 2* sin² x =0

8. 2*sin² x + 3*sin x * cos x + 7*cos² x =6

9. sin²x * cos² x – 10* sin x * cos³ x + 21* cos4 x =0


Ha bárki tud segíteni, esetleg megoldani és főként ELMAGYARÁZNI a megoldást, hogy mit miért és hogyan, azt nagyon nagyon megköszönném!



2013. nov. 2. 16:12
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Úgy látszik hogy wordbe is rosszul sikerült beírnom, ahol az x előtt bármilyen szám látszik, az a függvény hatványa.
2013. nov. 2. 16:15
 2/13 anonim ***** válasza:

Kiválaszottam egyet:

4. Törtet sajnos nem tudok írni, de:

Számláló:cos x Nevező: 1+cos 2x

És az egész egyenlő nullával – ez egy egész egyenlet


(cos x)/(1+cos^2 x) = 0

Kikötés: 1+cos^2 x nem nulla, mert a nevező nem nulla

cos^2 x nem egyenlő -1, és ez mindig teljesül.


Egy tört akkor és csak akkor nulla, ha a számláló nulla.


cos x = 0


x = pi/2 + k*pi, k egész szám

2013. nov. 2. 16:46
 3/13 anonim ***** válasza:

3. 3*tg x=2*cos x


Kikötés: a tgx miatt cos x nem nulla, azaz x nem egyenlő pi/2 + k*pi, k egész szám


3(sin x)/cos x = cos x


Szorozzuk cos x-szel. Ezt lehet a kikötés miatt.


3*sin x = cos^2 x


sin^2 x + cos^2 = 1 Ez a trigonometrikus Pitagorasz-tétel. Ebből cos^2 x = 1 - sin^2 x


3*sin x = 1 - sin^2 x

sin^2 x + 3*sin x - 1 = 0


sin x = 0,303, sin x = -3,303 nem lehet, mert sin x mindig nagyobb vagy egyenlő, mint -1


sin x = 0,303 Ez már nem okozhat gondot, pláne matek fakton.

2013. nov. 2. 16:55
 4/13 anonim ***** válasza:

2. cos2 x - sin x=1


sin^2 x + cos^2 = 1 Ez a trigonometrikus Pitagorasz-tétel. Ebből cos^2 x = 1 - sin^2 x


1 - sin^2 x - sin x = 1


- sin^2 x - sin x = 0


sin^2 x + sin x = 0


Kiemeléssel szorzattá alakítás. Ugye osztani (sin x)-szel nem szabad, mert az gyökvesztéssel jár itt.


sin x *(sin x + 1) = 0


Egy szorzat akkor és csak akkor nulla, ha valamelyik tényezője nulla. Két eset lehet, ezekből két független megoldást kapunk:


sin x = 0 --> x1 = k*pi, k egész szám


sin x + 1 = 0 --> sin x = -1 --> x2 = 3*pi/2 + k*2*pi, k egész szám

2013. nov. 2. 17:01
 5/13 anonim ***** válasza:

5. Újabb törtes:

2-sin x = Számláló: cos2 x Nevező: sin x


2-sin x = (cos^2 x)/(sin x)


Kikötés: sin x <> 0, azaz x <>k*pi, k egész szám


(<> steht für ungleich)


Szorzunk sin x-szel


2sin x - sin^2 x = cos^2 x


2sin x = sin^2 x + cos^2 x


2sin x = 0


sin x = 0 De ez pont a kikötés volt.


Nincs valós gyök.


(Még mindig én vagyok, a #2.)

2013. nov. 2. 17:08
 6/13 anonim ***** válasza:

6. sin x – cos x * √3 = 0


Mindkét oldalt oszthatjuk cos x-szel, mert a megoldásban ahol a sin x nulla lenne, ott a cos x nem nulla. Tehát nem okozunk gyökvesztést az ismeretlennel való osztással.


tg x - √3 = 0


tg x = √3


x = pi/3 + k*pi, k egész szám


(Ugyanaz vagyok.)

2013. nov. 2. 17:12
 7/13 anonim ***** válasza:

1. 8*sin2 x -7*cos2 x=8


8*sin^2 x - 7*(1 - sin^2 x) = 8


8*sin^2 x - 7 + 7*sin^2 x = 8


15*sin^2 x = 15


sin^2 x = 1


sin = +1 vagy sin x = -1


x = pi/2 + k*pi, k egész szám


(U. a.)

2013. nov. 2. 17:19
 8/13 anonim ***** válasza:

Az 5. feladat megoldásánál valami nem-stimmel. A grafikus megoldás sok gyököt mutat:

[link]

2013. nov. 2. 17:24
 9/13 anonim ***** válasza:

Az 5. tényleg hibás.


sin x = 0 nem jó, hanem sin x = 0,5 kell.


x1 = pi/6 + k*2pi


x2 = 5pi/6 + k*2pi


Ez már jobb.

2013. nov. 2. 17:28
 10/13 anonim ***** válasza:

#8-as hozzászóló!


Mivel készült az a grafikon?

2013. nov. 2. 17:30
1 2