Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A következő sorozat monoton...

A következő sorozat monoton csökkenő vagy monoton növekvő?

Figyelt kérdés

Van ez a sorozat a_n: (3n+2)/(n^2+5)

Mivel valszeg csökkenni fog ezért felírtam a_n-a_n+1 formában és közös nevezőre hoztam, de a nevezőben lett még 4. hatvány is...

A megoldás sztem az lesz hogy N=1től monoton csökkenő, de ezt hogy tudnám bizonyítani?



2013. nov. 2. 13:56
 1/2 anonim ***** válasza:
Deriválni tudsz? Mert akkor ne packázz az algebrával. :-)
2013. nov. 2. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem val'szeg fog csökkenni, hanem biztosan. Az ilyen típusú feladatokat így szokták megcsinálni:


(3n+2)/(n^2+5)


kiemelünk a számlálóból és a nevezőből is n^2-et (mindig a legnagyobb hatványt emeljük ki):


n^2(3/n+2/n^2)/(n^2(1+5/n^2), egyszerűsítünk n^2-tel: (3/n+2/n^2)/(1+5/n^2)


A számláló 0-hoz tart, mivel az c/n^k (k>0-ra) alakú kifejezés mindig 0-hoz tart. A nevező 1-hez fog tartani, így a sorozat 0/1=0-hoz fog tartani.


Általánosan: az a*(p(x)/(b*(q(x)) alakú sorozatok, ahol p(x) és q(x) normált polinomok (a főegyütthatójuk 1), akkor háromféleképpen alakulhat a határérték:


-ha p(x) együtthatója nagyobb, mint q(x) együtthatója, akkor a végtelenhez tart

-ha kisebb, akkor 0-hoz tart

-ha egyenlő, akkor a/b-hez tart (ahol b nem lehet 0, vagyis q(x) nem lehet a nullapolinom).


Indukcióval: írjuk fel n+1-re, ekkor igaz, hogy a_n>a_n-a_(n+1), vagyis a_(x+1)>0, vagyis


(3(n+1)+2)/((n+1)^2+5)>0


Mivel tetszőleges n-re mind a számláló, mind a nevező pozitív, ezért ez biztosan nagyobb 0-nál, tehát a megállapítás igaz.

2013. nov. 3. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!