8. osztályos matek (szöveges egyenlet)?


.

Géza a következő házi feladatot kapta:hogy egy kétjegyű szám jegyeinek aránya 2:3, de ha a számjegyeket felcseréljük akkor az eredeti szám felénél 21-gyel nagyobb számot kapunk. Mi az eredeti szám?

Géza így oldotta meg:

23x/2<32x

23x/2+21=32x /-11,5x

21=20,5x /:20,5

1,024=x


Mivel a 2x számjegyet jelent, a feladat nem megoldható.

A házi feladat ellenőrzésénél meglepődve hallotta, hogy a feladatnak van megoldása.

A feladat folytatása:(táblázat is kell)


KÖSZI ELŐRE IS :D


2013. okt. 29. 15:44
 1/3 anonim ***** válasza:

A szám legyen: xy, valós értéke 10*x + y


A három szám, amire teljesül az arány: 32, 64, 96.


Géza meg valami orbitális hülyeséget csinált.

2013. okt. 29. 15:58
 2/3 anonim ***** válasza:

T | E

=====

2x|3x => 2x*10+3x = 23x

3x|2x => 3x*10+2x = 32x


Az egyenlet pedig így alakul:

32x = (23x-21)*2

Amiből x=3

A két szám pedig: 69 és 96 :D :D :D


Konklúzió: Az eredeti szám a 96, a felénél 21-el nagyobb szám pedig: 48 + 21 = 69 :D

2013. okt. 29. 16:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2013. okt. 29. 16:08