Matek. Segítség! Hogyan kell csinálni?


szóval. a feladatom így szól:

(x a négyzeten - 3x - 10) : (x + 2)

ezt nem törként kell értelmezni, hanem osztásként. de nem tudom, hogyan kell megoldani. a tanárom azt mondta, hogy úgy, mint a sima írásbeli osztást. nade hogyan kell x a négyzetent elosztani x-5-tel? :D

ért valaki ezekhez? előre is köszi, ha tudtok segíteni.


2009. nov. 12. 18:53
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

óó a tiedet megértettem. de ahogy mi dolgoztunk vmi ilyesmi lett:

(x a harmadikon +6 x a négyzeten + 11x + 6):(x+1)=x a négyzeten + 5x + 6

-(x a harmadikon +x a négyzeten)

0+5*x a négyzeten + 11x

- 5*x a négyzeten + 5x

0 + 6x + 6

-(6x + 6)

0 + 0

stb stb.

lehetett ezt így érteni?

valahogy így csináltuk. legalábbis a füzetbe így írtuk. ennek mi értelme?

2009. nov. 12. 20:23
 12/17 anonim ***** válasza:

nah, tulajdonképpen mi is a kérdés?:D

mert eddig nemvolt szó arról h még osszuk is el (x+1)-el :D

2009. nov. 12. 20:31
 13/17 anonim ***** válasza:
ja és többet segítene, ha úgy írnád le azt ami a füzetben van, ahogyan igazából is jön sorban. szóval egy sorba azt írd, ami össze is tartozik
2009. nov. 12. 20:34
 14/17 anonim ***** válasza:

(x a harmadikon +6 x a négyzeten + 11x + 6):(x+1)=x a négyzeten + 5x + 6

ez eddig oké. ez azért van, mert amit elmondtam, hogy az egyszerűbb alak az ugye (x+1)*(x+2)*(x+3). és ha ezt elosztjuk (x+1)-el, akkor megkapjuk, hogy: (x+2)*(x+3). ezt pedig ha felbontod, akkor megkapod, hogy: x a négyzeten + 5x + 6.


de a többire még nemjöttem rá, hogy mi mi után következik :D

tehát amit én leírtam, azcsak egy része a feladatnak, az csak azvolt, hogy hogyan hozzuk egyszerűbb alakra, hogy el lehessen osztani (x+1)-el. eddig érted?

2009. nov. 12. 20:37
 15/17 A kérdező kommentje:

igen, mindent megértettem ahogy te magyaráztad.

de szerinted ez hanyadikos anyag? mert én még csak 8.-os vagyok.

nagyon köszönöm a segítségedet :)

2009. nov. 12. 21:17
 16/17 anonim ***** válasza:

hát...én 8.-ban ilyet tuti nemtanultam:D

vmikor gimiben igen, de aztse így, nemilyen visszaszorzással.

de amúgy mi a megoldás? azaz mi volt a feladat kérdése és arra mi a végső megoldás?

2009. nov. 12. 21:23
 17/17 anonim ***** válasza:

(x a négyzeten - 3x - 10) : (x + 2)


Amire te ki akarod hozni, az az, hogy polinomok írásban osztása. Nekünk egyetemen tanították, szóvl nem tudom mit szivatnak vele nyolcadikban, de íme:


Először megnézed az osztandó legnagyobb fokú tagját: x a négyzeten.

Ezután megnézed, hogy az osztó mivel felszorozva hozza ezt ki. Mivel az osztóban x van ezért x-szel kell szorozni, hogy x négyzet legyen, tehát első lépés:


(x a négyzeten - 3x - 10) : (x + 2) = x


Ezután visszaszorzol, mint a sima írásban osztásnál de most polinomot szorzol vissza és kivonod az eredetiből:

(x a négyzeten - 3x - 10) : (x + 2) =x

-(x a négyzeteten +2x)

tehát marad:

(-5x-10):(x+2)=x


Most osztandó legnagyobb fokú tag: -5x

Osztóban hogy x-ből -5x legyen -5-tel kell szorozni:


(-5x-10):(x+2)=x-5


Visszaszorzás:


(-5x-10):(x+2)=x-5

-(-5x-10)


És így az osztandó kinullázódik, tehát az eredmény: x-5


Leírva valahogy így nézne ki:


(x a négyzeten - 3x - 10) : (x + 2) = x-5

-(x a négyzeten +2x)

-----------------------

(-5x-10)

-(-5x-10)

--------------------

0

2009. nov. 12. 22:45
1 2