A nap körülbelül 100 m/s sebességgel halad a herkules csillagkép irányba mennyi idő múlva éri el a legközelebb lévő csillagot?

fizika,matek,házifeladat,

2013. okt. 21. 15:05
 1/8 Shai-Hulud ***** válasza:

Na ehhez azért biztosan vannak még egyéb adatok is.

Megosztanád azokat is velünk?

2013. okt. 21. 15:28
 2/8 A kérdező kommentje:
Ha lennének már megfejtettem volna, de ezt így nem tudom megoldani.
2013. okt. 21. 16:23
 3/8 A kérdező kommentje:
A legközelebbi csillag a Nap, a következő legközelebbi a Proxima Centauri, amely 4,2 fényévre található, tehát a fény 4,2 év alatt ér ide onnan. Ha az egyik leggyorsabb vonattal, a francia TGV-vel utazhatnánk annak 574,8 km/h nagyságú rekordsebességével, akkor majdnem 8 millió évig tartana az odaút. Ez a távolság tipikus a galaxisunkban. Ennél sűrűbben helyezkednek el a galaxis és a gömbhalmazok középpontjában, és sokkal távolabb a galaktikus halóban, a galaxist körülvevő gömb alakú térrészben.
2013. okt. 21. 16:23
 4/8 bongolo ***** válasza:

A fénysebesség: c = 300·10⁶ m/s

4,2 fényév = 4,2·300·10⁶ m/s · 1 év

Az évet nem váltom át másodpercbe, mert felesleges olyan nagy számokat használni. Ha beszoroznám azzal, hogy 1 év hány másodperc, akkor kijönne az, hogy 1 fényév hány méter.


v = s/t

100 m/s = (4,2·300·10⁶ m/s · 1 év) / t

t = (4,2·300·10⁶ m/s · 1 év) / 100 m/s

t = 4,2·3·10⁶ · 1 év

t = 12,6·10⁶ év


tehát 12,6 millió év.

2013. okt. 21. 21:25
 5/8 A kérdező kommentje:
Én magam is erre gondoltam a kérdés csak már az, hogy a Proxima Centauri egy irányba van e a herkules csillagképpel?
2013. okt. 22. 02:04
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Nem csillagot, hanem csillagát. Az adatoknak meg igazán utána lehetne járni.
2013. okt. 22. 06:58
 7/8 bongolo ***** válasza:

Az angol wikipédiában érdemes keresgélni, a magyar elég picur.

[link]

Itt az összes Herkuleshez tartozó csillag ott van, olvasd végig. Elég széles a távolság-skála, néhány tíz fényévtől 865 fényévig terjed (szóval ennél a csillagképnél is, mint az összes többinél, igaz az, hogy a csillagjaiknak nincs semmi közük egymáshoz, csak hogy a Földről nézve egy irányban vannak.)


Azt is írja ez a cikk, hogy a Nap a Herkules csillagkép irányába halad, de a célpontja a Vega csillaghoz van a legközelebb. Az viszont nem a Herkulesben, hanem a Lantban van. Úgyhogy döntsd el, melyik csillag távolságával számolsz. (Én a Vegával számolnék.)

2013. okt. 22. 18:10
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Akkor jövőre eszerint módosítom a feladatot. Köszi!
2013. okt. 23. 09:23