(Számomra) Nehéz fizika kérdések: A 60-as tömegszámú nikkelizotóp nem stabil. Rádioaktív bomlása során Y-fotont emittál. Közben a mag visszalökődik 6,6*10^3 m/s sebességgel. Mennyi a Y foton lendülete? A 60^Ni-mag tömege 9,9*10^-26 kg.


Ez picit egyszerűbb, de nem sikerül normálisan megfogalmaznom:

Az irodahelyiségek ablakain, falain megfigyelhetők olyan légkondicionáló berendezések, amelyek egyik oldala az iroda levegőjével, a másik az épületen kívüli levegővel érintkezik. Miért így helyezik el a légkondicionáló berendezéseket?

Gondolom azért, mert a gép által termelt hőt a külvilágba tolja ki.

És egy utolsó, amire nem hinném hogy kapok választ :(

Kísérletezz, mérj! Eszközök: mosócsipesz, kb. 15mm -es acélgolyó, mérőszalag, mérleg, doboz "emelvénynek". Állítsd összes és végez mérést Newton II, III, és a lendületmegmaradás törvényének igazolására.

Ennél nem is nagyon értem mit is kéne pontosan leírnom.


2013. okt. 20. 11:44
 1/5 A kérdező kommentje:

És egy keresztrejtvényből 2 dolgot nem tudtam.

Az első, ami 6 betűből áll, a 3. betűje 100% -osan "L" és ez van hozzá írva: fizikai állapotváltozás, sok részecske együttese

És a másik: 14(!) betűből áll, a 3. betűje "Y" és ez van mellé írva: rezonanciát eredményez

Ezeken bármennyit gondolkodtam nem jutott semmi megfelelő az eszembe.

Remélem van köztetek olyan segítőkész, aki tudja megoldást :)

A válaszokat előre is köszönöm!

2013. okt. 20. 11:48
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!


A Newton torveny miatt (hatas-ellenhatas) a foton lendulete meg fog egyezni a mag lenduletevel. (Pontosabban a tobblet lendulettel, ha azt feltetelezzuk, hogy nem volt nyugalomban, de a feladat szerint kezdetben nyugalomban volt)


Szoval:


Lfoton=v_mag*m_mag

Lfoton =6,6*10^3 m/s * 9,9*10^-26 kg


Plusz pontokert megadhatod a Tanarnak a foton frekvenciajat is, mert:


Efoton=h*nu(nu a frekvencia, h a Planck allando)


de


E=m*c^2 Einsten fele tomeg energia ekvivalencia keplet


Foton tomege: m= E/c^2 azaz h*nu/c^2


De tudod a lenduletet is:


L= c*m

L=c*(h*nu/c^2) azaz L=h*nu/c


Igy mar csak a nu az ismeretlen, mert a h a Planck allando, a c meg a fenysebesseg vakumban, L-t pedig a fentiekben szamoltad ki.


Ellenorizd!

2013. okt. 21. 12:01
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi, de már mind1, hétfő reggelre kellett :(
2013. okt. 21. 15:30
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocs a kesesert.
2013. okt. 24. 08:04
 5/5 A kérdező kommentje:
Semmi baj :) Legalább próbáltál segíteni :))
2013. okt. 25. 13:24