Sziasztok. Én hülye vagyok a szöveges feladatokhoz, képtelen vagyok megoldani, nem megy. Ezért fordulok hozzátok. Valaki elmagyarázná, hogy milyen technikával lehet könnyedén megoldani minden szöveges feladatot? Csak rá kell érezni a módszerre, vagy tényleg nem is fogja érteni az aki elsőre nem bírja felfogni?

Segítsetek légyszi, nagyon el vagyok keseredve mert egy csomó házi van:((


Pl.: 1993-ban azt mondta valaki: "idén annyi éves vagyok mint születési évszámom számjegyeinek összege". Mikor született?


Vagy: egy kalitkában nyulak és papagájok vannak. Az állatoknak összesen 35 fejük és 94 lábuk van. Hány nyúl és hány papagáj van a kalitkában?


:(segítsetek légyszi. Nem a feladatok megoldása a legfontosabb hanem hogy megértsem, hogy miért kell úgy, és , hogy hogyan lehet hamar rájönni.

Köszi



2013. okt. 20. 11:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

I. feladat:


Biztosan nem a 80-as években született, mert ez az összeg legalább 18 lenne, ami túl sok.


A feladatból ez az egyenlet felírható:

93-10x-y = 10+x+y

Rendezve: 83-11x-2y = 0 ahol x<8

x = 7 -re behelyettesítve:

(83-77)/2 = 3 = y


Az évszám: 1973



Második feladatnál egyszerű egyenletrendszert felírsz, és megoldod:


4x + 2y = 94

x + y = 35


Ezt megoldva x = 12 és y = 23, ahol x a nyulakat és y a papagájokat jelöli.

2013. okt. 20. 12:03
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem értem:( mi az a 93-10x stb????

És a 2.-nál az egyenletig hogy 4x+2x=94 meg x+y=35 oda én is eljutottam, de hogy jön ki hogy 12 az x és 23 az y?? Mert azt mondta a tanár hogy próbáljunk meg nem tippelni.:(

2013. okt. 20. 12:13
 3/13 A kérdező kommentje:
És az elsőnél nem lehet több megoldás?? Mert nem tudjuk, hogy hány éves, nem? Áhh nem értem :'(
2013. okt. 20. 12:17
 4/13 anonim ***** válasza:

93-ból kivonsz egy kétjegyű számot, melynek számjegyei x és y, ez a szám tehát 10x + y


Feltételezzük, hogy ebben a században élt, ezért 1 + 9 = 10

Innen már gondolom érthető az egyenlet.


A második feladatban:

4x+2y = 94

x + y = 35


Második egyenletből kifejezve x-et: x = 35-y

Behelyettesítve az első egyenletbe:

4(35-y) + 2y = 94

140 -4y + 2y = 94

46 = 2y

y = 23


x = 35-y = 35-23 = 12

2013. okt. 20. 12:18
 5/13 anonim ***** válasza:

x és y is egész 10-nél kisebb számok.

Az egyenletből jól látszik, hogy csak a páratlan x-ekre teljesülhetne az egyenlet, mert y-nak is egésznek kell lennie, viszont x = 5 és annál kisebb egész számokra y nagyobb mint 10, így csakis x = 7 és y = 3 a megoldása az egyenletnek.

2013. okt. 20. 12:21
 6/13 A kérdező kommentje:

Najó ezeket azt hiszem nagyjából megemésztettem...:/

Köszi a segítséget!

2013. okt. 20. 12:28
 7/13 A kérdező kommentje:
ÉRTEM!:DD^^ Nagyon köszi!!
2013. okt. 20. 14:20
 8/13 A kérdező kommentje:
Nem, a évszámos meg mindig nem tiszta. Miért kell kivonni 93-ból a 10x-y-t???? És miért x BŐL x?????
2013. okt. 20. 15:21
 9/13 A kérdező kommentje:
*x BŐL y
2013. okt. 20. 15:22
 10/13 anonim ***** válasza:

93-(10x+y)=93-10x-y


Ha az idei évből kivonod a születési éved, akkor megkapod az életkorodat.

2013. okt. 20. 17:27
1 2