Kémia emelet számolás? Ellentmondás?


Kb.1 t hulladékot égetünk el levegőben. A légfelesleg tényező 2. (A légfelesleg tényező azt mutatja meg, hogy az elméletileg szükséges – azaz sztöchiometriai mennyiségű – levegő hányszorosát alkalmazták az égetés során. ) A levegő nitrogénje, valamint a levegőfelesleg oxigénje nem reagál semmivel az égetés során. Tudjuk, hogy a hulladék égetésekor 1 m3 levegő teljes sztöchiometrikus elhasználásával 3 m3 azonos állapotú oxigénmentes füstgáz keletkezik. Számítsa ki, hány m3 nitrogént tartalmaz a füstgáz, ha annak térfogata 4000 m3 és nitrogén csak az égetéshez használt levegőből származik! A levegőt tekintse 21 térfogatszázalék oxigént és 79 térfogatszázalék nitrogént tartalmazó gázelegynek! Számításának gondolatmenetét is rögzítse!


Valaki le tudná vezetni nekem ezt a feladatot? A megoldás: 1580 m^3.

De az is jó lenne, ha megmondanátok, hol rontom el. Így csináltam:

Legyen a felhasznált levegő x m^3. Ebből 0,79x m^3 nitrogén. Ennyi nitrogén lesz a füstgázban is, mivel nem reagál semmivel. Az x m^3 levegőből 0,21x m^3 oxigén. Mivel a levegőfelesleg 2-szeres, ezért ebből 0,105x m^3 oxigén a füstgázba kerül, nem reagál el. A másik 0,105x m^3 oxigén reagál el. Az x m^3 levegőből 0,5x m^3 reagál, leszbelőle az adatok alapján 1,5 x m^3 füstgáz. A teljes keletkező gázelegy tehát:

1,5 x füst

0,79 x nitrogén

0,105 x felesleges oxigén.

1,5x+0,79x+0,105x=4000

x=1670 m^3.

Nitrogántartalom: 0,79 x=1319 m^3


Hol a hiba?

Előre is köszönöm!



2013. okt. 13. 22:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Hú hát én ilyen légfelesleg tényezővel még nem számoltam, de mégis kijött az 1580. Én úgy gondolkoztam, hogy 1 m^3 levegő teljse oxigénfelhasználásával lesz 3 m^3 oxigénmentes füstgáz, akkor mi 2-szer ennyi, vagyis 2 m^3 levegőt adunk az éghető anyaghoz és lesz 3+1=4 m^3 füstgáz. Azért 4, mert a 2 m^3 levegő egyik köbmétere átalakul 3 m^3 füstgázzá, a másik köbmétere, meg hozzákeveredik, és a kettő együtt lesz 4 m^3. Ebben a 4 m^3-ben tehát 2 m^3-nek megfelelő nitrogéngáz van. A 4000 m^3 1000-szer ennyi, tehát ebben 1000*2=2000 m^3 levegőnek megfelelő nitrogén van, ami 0,79*2000=1580 m^3. Remélem jó így, és nem véletlenül jött ki a jó eredmény, mert ilyen feladatot még sosem csináltam.
2013. okt. 13. 23:08
 2/3 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Rájöttem, hogy az egyenletet bonyolítottad túl. Egyszerűen csak 1,5x+0,5x=4000 vagyis 2x=4000 vagyis x=2000, és akkor 0,79x=1580 m^3. A nitrogént és az oxigént nem kell külön hozzáadni, mert az már eleve benne van. Vagyis, ha mindenáron ketté akarod szedni a légfelesleg nitrogén és oxigéntartalmát, akkor a 0,79x-nek is a felét kellett volna már csak hozzáadnod, mert a többi az benne van az 1,5x-ben, de ha így írod fel, vagyis 1,5x+0,395x+0,105x=4000 akkor az ugyanúgy 2x=4000 lesz.
2013. okt. 14. 02:47
 3/3 A kérdező kommentje:
Végül én is arra jutottam, hogy túlbonyolítottam az egészet, köszi szépen a válaszokat!:)
2013. okt. 14. 07:36