Sos, ezt a fizika feladatot hogyan kellene levezetni? (lejtő, sebesség számítás)


30°os lejtőn mekkora sebességgel kell felfelé indítani egy 2kg-os testet, hogy a 4m hosszù lejtő tetejéig jusson, ha 0,3 a súrlódási együttható?

Szinte minden variációt kipróbáltam, de a végeredmény sehogy sem jön ki.



2013. okt. 6. 22:57
 1/8 anonim ***** válasza:
Tudod a lejtő tetején a magassági energiáját (m*g*h) és a súrlódásba fektetett energiát (F*s), és mivel megmaradó mennyiség ezért az alján mozgási (1/2*m*v2) energiaként kapta meg.
2013. okt. 6. 23:03
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen a képletek megvannak, csak az nincs hogy a súrlódással pontosan mit is kéne csinálni(osztani,szorozni,+,-)?
2013. okt. 7. 15:31
 3/8 anonim ***** válasza:
A súrlódásba fektetett munka megegyezik a súrlódási erő (mű * F_nyomóerő) és az erő ellenében megtett út szorzatával.
2013. okt. 7. 15:34
 4/8 A kérdező kommentje:

Tudom hogy fárasztó vagyok, de leírnád ez képlettel.

(mert erre az egy feladat valahogy sehogy sem akar jó végeredményre kijönni)


Ha a súrlódástól eltekintünk akkor az m*g*h=1/2*m*v2 képlettel számolunk ami ki is jött, de ez a súrlódás valahogy nem akar beilleni sehová.


Köszönöm a fáradozást!

2013. okt. 7. 21:19
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem fáradozás, ha megérted, tanulsz belőle.


Az elején az energia: mozgási

Ebből "lesz": súrlódási és magassági


E_mozg = E_surl + E_mag

2013. okt. 7. 21:47
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Én először úgy próbáltam hogy E_mag=E_mozg-E_surl

Ami elvileg ugyanaz, de egy kicsivel kevesebb jött ki:

m*g*h+surl.együttható*Fny=1/2*m*v2

10*2+0,3*2=1/2*v2

20,6=1/2*v2

41,2=v2

v=6,42m/s

Pedig elvileg 7,8m/s-nak kéne lennie.

2013. okt. 10. 21:12
 7/8 anonim ***** válasza:

E_surl-t nem jól számoltad ki.


F_surl = F_nyomó * mű = cos30*m*g*mű


E_surl = F_nyomó * s (megtett távolság, itt 4m)

2013. okt. 11. 10:37
 8/8 A kérdező kommentje:
Ohh, köszönöm a sok segítséget! :)
2013. okt. 11. 22:02