Hogy kell kiszámolni azt a háromszöget?


9. es vagyok és fizikából most vesszük az mechanika-hőtan-t.

Mondata a tanár hogy van egy háromszög :

S

V t


hogy vannak azok a képletek mikor az S hiányzik?

Mikor a V?

És mikor a t?



2013. okt. 5. 13:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is, az a "v" kis "v", ami a sebességet jelöli :)


Az "s" az út, a "t" az idő.


Az alap képlet (ki hogy jegyzi meg): s = v*t


Ez azt jelenti, hogy egy test által megtett út egyenlő a test sebességének és a közben eltelt időnek a szorzatával.(Ekkor az "s" hiányzik).


Ez egy egyszerű egyenlet, amit bárhogy alakíthatsz. Ha a sebesség az ismeretlen, akkor "v"-re rendezed, vagyis az egyenletmegoldási szabályok szerint le kell osztanod "t"-vel:


v = s/t


Tehát egy test sebességét kifejezhetjük a test által megtett út és a közben eltelt idő hányadosával.


Harmadik lehetőség, ha megvan az "s" és a "v" is, viszont nem tudod, hogy mennyi idő alatt tette meg az adott utat. Ekkor "t"-re rendezed:


t = s/v


A háromszög, amit a tanárod említett, úgy néz ki, hogy felülre írod az "s"-t, és alulra a "v", illetve "t"-t egymás mellé:


s

v t


Ha az utat keresed, akkor az ujjaddal letakarod az "s"-t, és megnézed mi marad: v*t


Ha a sebességet keresed, letakarod a "v"-t, és megnézed mi marad: s/t


Ha az időt, akkor a "t"-t takarod le, és s/v marad.


De nincs erre szükség nagyon, mert mint látod sokkal egyszerűbb az egyenletrendezéses verzió, amikor érted is, hogy melyik összefüggés miért alakul ki.

2013. okt. 5. 13:27
 2/2 anonim ***** válasza:

Sokkal egyszerűbb az én privát módszerem, mint a háromszögezés.


Írsz magadnak egy számpéldát a lap oldalára, kis számokkal, hogy ne legyen szemet szúró. Ha már nem kell, áthúzod egy vonallal.


Íme: pl. 3=15/5. v=s/t


--> 15=5*3, azaz s=v*t


--> 5=15/3, azaz t=s/v


Vagy.


6=2*3, azaz s=v*t


--> 2=6/3, azaz v=s/t


--> 3=6/2, azaz t=s/v


-KA-

2013. okt. 5. 14:33