Ha adott egy paralelogramma két oldala (a, b) és közbezárt szögük, hogyan lehet kiszámolni az átlók által bezárt szöget?

Másképp fogalmazva: ha α az oldalak és δ az átlók által bezárt szög, akkor keressük a δ = f(α,a,b) függvényt.

2013. okt. 3. 21:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Koszinusztétellel kiszámolod az átlókat, azután a félátlók és az egyik oldal által határolt háromszögből újabb koszinusztétellel a szöget.
2013. okt. 3. 21:48
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, de én nem ilyen 'barkácsolásra' gondoltam, hanem a kérdés utáni kiegészítésben említett függvényt keresem, mint a probléma zárt megoldását.
2013. okt. 3. 21:57
 3/6 anonim ***** válasza:
A zárt képletek úgy keletkeznek, hogy az említett levezetést végigviszed a megadott paraméterek segítségével és a végén kapsz egy összefüggést a keresett adatok között.
2013. okt. 3. 23:02
 4/6 bongolo ***** válasza:

A dupla koszimnusztételes levezetés azért nem egyértelmű, kell még egy trükk a zárt képlethez.


Legyenek az átlók p és q:

  p² = a² + b² - 2ab·cos α

  q² = a² + b² + 2ab·cos α    (hiszen cos(180°-α) = −cos α)


Ezekből p²+q²-re adódik egy érdekes egyszerű képlet:

  p²+q² = 2(a²+b²)


A másik koszinusztétel:

  (2b)² = p²+q² - 2pq·cos δ


Ehhez viszont kellene a p·q szorzat is. Azt a parallelogramma területéből fejezhetjük ki. Ugyanis felírhatjuk a területet kétféleképpen is:

  T = 1/2 · ab·sin α

  T = 1/2 · pq·sin δ

Ebből p·q:

  pq = ab · sin α / sin δ


Mindent behelyettesítve a második koszinusztételbe:

  4b² = 2a² + 2b² - 2·ab·sin α / tg δ

Ebből már gyorsan kijön a keresett zárt alak:

  δ = arc tg [ ab·sin α / (a² - b²) ]

Ha a hegyesszöget szeretnénk megtudni, akkor abszolút értéket kell használni, ez könnyen belátható:

  δ = arc tg [ ab·sin α / |a² - b²| ]

2013. okt. 4. 19:13
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szép!


De a pudding próbája...

Kipróbáltam a képletet és kiderült, rossz eredményt adott. :-(


Végigböngészve a levezetést megtaláltam a hibát:

A terület a két oldal és a közbezárt szög segítségével:

T = a*b*sin α

és nem

T = 1/2 · ab·sinα

így

sinα / tgδ = (a² - b²)/2ab

ill.

tgδ = 2ab*sinα/(a² - b²)


A képlet láttán egy apróság:

mivel a jobb oldal számlálója a terület kétszerese, ezért a

tgδ = 2T/(a² - b²)

forma is használható.


Köszönöm a megoldást, remélem másnak is hasznára lesz. :-)

2013. okt. 5. 13:47
 6/6 bongolo ***** válasza:
Brrr, jogos. Háromszög területet számoltam, nem parallelogrammát... hülye hiba...
2013. okt. 5. 18:03