Egy fizika kérdés, ha kérhetnék segítséget! A 30m/s vonat sebessége lecsökken 10m/s-re úgy, hogy a lassulása 2m/s2. Csökkentett sebességgel halad 600 m-t majd 125m-en felgyorsít az eredeti sebességre. Mekkora az időveszteség ha nem lassult volna le?


2013. jún. 1. 14:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Szisztematikusan kell dolgozni.

Mit akarunk megtudni? Azt hogy mekkora az időkülönbség.

Ehhez mit kell tennünk?

1. lépés

Ki kell számolnunk egyenletes sebességgel a menetidőt, illetve lassulás, gyorsulással is.


Rajzolsz, vonatkoztatási rendszer felvétele, adatok kigyűjtése a vonatkoztatási rendszernek megfelelően és számolsz.


v_0=30 m/s

v_p=10m/s

a=-2m/s^2


v_p=a t + v_0 --> t=(v_p-v_0)/a = 10 s


A lassulás 10 s tarot, most számoljuk ki, hogy mennyi idő alatt haladt állandó sebességgel 600 m-t.


v_c=10 m/s

x= 600 m = v_c * t --> t= x/v_c=60 s


1 percig haladt így, most számoljuk ki a gyorsulás alatt eltelt időt.


x=125 m

v_0=10 m/s

v_p=30 m/s

x=a/2 t^2 + v_0 t + x_0 --> t=

v_p= a * t + v_0 --> a=(v_p-v_0)/t felsőbe helyettesítjük.

x={[(v_p-v_0)/2] + v_0} * t ebből a t=6.25 s=2x/(v_p+v_0)


Menetidő így 10 s + 60 s + 6.25 s =76.25 s



Most egyenletes sebességgel számoljuk ki a megtett utat.

Kérdés mennyi a megtett út?

Lassulás alatt megtett 200 m-t.

x=a/2 t^2 + v_0* t =-100+300


600 m az egyenletes szakaszon és 125 a végén.


Teljes út = 925 m


x=v_c * t --> t=x/v_c=30.83 s


Második lépésben összehasonlítjuk a két értéket és megvizsgáljuk.


Első verzió: 76.25 s

Második verzió: 30.83 s


Különbség: 45.42 s


Tehát a kérdésre a válasz, hogy 45.42 másodpercet spórolna meg a vonat, ha nem lassulna, illetve gyorsulna.

2013. jún. 1. 20:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos levezetést!
2013. jún. 2. 13:06