FIZIKA! SÜRGŐS! Hogy kell egy inga sebességét kiszámolni?


Még nem tanultuk, de egyik feladat részeként előjött ez a kérdés


A kérdés: Ha egy 1kg tömegű testet, ami egy 1m hosszú rúdra van kifüggesztve és jelenleg vízszintes helyzetbe van a tetejénél elengedünk, mekkora lesz a sebessége, amikor leér a legaljára(ahol maximális a sebessége)? Esetleg még találtam egy olyat a neten, hogy a sebességét az m*g*sinα képlettel kell számolni,tehát mivel itt a szög 90° akkor a sebesség lehet 1*10*sin90°, tehát 10 m/s?


Köszönöm aki válaszol!



2013. ápr. 17. 07:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Az m*g*sin alfa képlet a testre ható erőt adja meg, és nem a sebesség nagyságát (ez már abból is sejthető, hogy nem hosszúság/idő a dimenziója).


Ha a rúd tömege elhanyagolható és a test meg pontszerűnek tekinthető, akkor a testnek csak mozgási energiája lesz, és munkatétellel könnyen ki lehet számolni a sebességét. A vízszintes helyzetben épp R magasságban van a legalsó ponthoz képest, vagyis a helyzeti energia átalakul mozgásivá:


1/2*m*v^2 = m*g*R


Innen v = gyök(2*g*R).

2013. ápr. 17. 09:42
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. ápr. 17. 14:02