Hogy lehet kiszámolni ezt a matek feladatot?


Egy pékségben az egyik vásárló 20 kg pogácsát rendelt. A pogácsa elkészítéséhez vaj, liszt és túró szükséges a következő arányban 7 : 6 : 7. Mennyi liszt kell a megrendelt mennyiség elkészítéséhez, ha tudjuk, hogy sütés után a pogácsa össztömege 20%-kal kisebb, mint sütés előtt?


A feladat végeredménye 7,5 kg, de ez hogy jön ki??



2013. okt. 12. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a 20kg 20%-kal kisebb tömegű, mint a sütés előtt, akkor ugye 0,8x=20 miatt 25kg a nyersanyag összesen.


Na most ezt a 25kg-ot kell felosztani 7:6:7 arányban.

Ezt úgy kell, hogy 20 "egységre" osztjuk: 25/20=1,25kg.


Ebből 6 egység a liszt: 6*1,25=7,5kg.


Kész.

2013. okt. 12. 14:51
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. okt. 12. 14:55
 3/4 anonim ***** válasza:
35%

akkor felírok egy egyenletet

20kg 1%-a = 0,2

10%-a 2

20%-a 4

szóval 4kg-al lesz kevesebb.

20kg-t rendelt,szóval 24kg alapanyag kellett.

vaj súlya 7x

liszt súlya 6x

túró súlya : 7x

összesen 20x

20x=24

20x=24 /20

x=1,2

6*x

7,2kg liszt kellett

7*x = 8,4kg vaj+túró kellett.

8,4+8,4+7,2 = 24kg


Szóval a válasz is hibás mert, 7,2kg liszt kell.Eszerint a fura recept szerint.

2013. okt. 12. 14:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocsi,igaza van az elsőnek.

Véletlenül elrontottam az elején a % -olást.

Elnézést.

2013. okt. 12. 15:00