Ezt a két ismeretlenes egyenletrendszert hogyan kell megoldani? Egyenlő együtthatós módszerrel, vagy behelyettesítőssel?


12x+25y=9840

21x+14y=10080

---------------



2013. okt. 11. 20:36
 1/9 anonim ***** válasza:
Hát mivel se az x-ek se az y-ok nem egyeznek meg, ezért csak behelyettesítéssel tudod megoldani.
2013. okt. 11. 20:38
 2/9 anonim ***** válasza:
Nincs olyan, hogy kell. Mindkét módszerrel meg lehet oldani az egyenletrendszereket. Próbáld ki azokat, amelyiket megoldottatok egyenlő együtthatóval, oldd meg behelyettesítéssel, ugyan az lesz a végeredmény. A kérdés mindig az, hogy melyikkel CÉLSZERŰ. Ebben az esetben mindenképp a behelyettesítéssel, mert ránézésre nem tudsz egyenlő együtthatókat kialakítani.
2013. okt. 11. 20:47
 3/9 anonim ***** válasza:

És összehasonlító módszerrel is lehet.


Kifejezem az elsőből pl. az x-et: (9840-25y)/12

Kifejezem a másodikból az x-et: (10080-14y)/21


A két kifejezés egyenlő: (9840-25y)/12 = (10080-14y)/21


Stb.


-KA-

2013. okt. 11. 21:28
 4/9 anonim ***** válasza:

Györökök, egyenlő együtthatókkal is meg lehet oldani, csak valamelyik együtthatópárt egyenlővé kell hozni egy közös többszörössel.

Például 12x és 21x esetén lehet 12*21 az együttható.

De kisebb közös többszöröst is lehet találni: 3*4*7=84.

Az első egyenletet megszorozzuk 7-tel, a másodikat 4-gyel, aztán kivonjuk őket egymásból.

Sokkal szebb, mint a behelyettesítéssel szórakozni.

2013. okt. 11. 21:41
 5/9 anonim ***** válasza:
66%

Ez pedig determinánsokkal, nem is rossz.


[link]


-KA-

2013. okt. 11. 22:06
 6/9 anonim ***** válasza:
70%
Nem is rossz, KA! :D utoljára 2 éve tanultam krémert, de ez most tetszett. Kíváncsi vagyok, ha valaki középiskolai dolgozatban lenyomna egy ilyet, mit szólna a tanár :) kár hogy akkor még nem ismertem, kipróbáltam volna
2013. okt. 12. 00:03
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, főleg K.A .-nak a belinkelt tanárokító variációt. :) Sajnos múlt órai dolgozatnál egy plusz tudás leírása után, ami JÓ megoldást hozott, levont 6 pontot, hogy nem így kérte, és ezért 2-es!!! Egyébként 4-es lett volna. Érdemes okosabbnak lenni?
2013. okt. 12. 08:01
 8/9 anonim ***** válasza:

Felháborító és érthetetlen, amit a tanárod csinált!


Egyébként a linken lévő megoldást én készítettem.


-KA-

2013. okt. 12. 08:52
 9/9 anonim ***** válasza:
Amúgy nem tudom, ki szavazgat le a háttérben szánalmas módon. Valószínű az, aki nem tudja, mi az a Cramer szabály...
2013. okt. 12. 15:18