12x+25y=9840
21x+14y=10080
---------------
2013. okt. 11. 20:36
1/9 anonim válasza:
Hát mivel se az x-ek se az y-ok nem egyeznek meg, ezért csak behelyettesítéssel tudod megoldani.
2/9 anonim válasza:
Nincs olyan, hogy kell. Mindkét módszerrel meg lehet oldani az egyenletrendszereket. Próbáld ki azokat, amelyiket megoldottatok egyenlő együtthatóval, oldd meg behelyettesítéssel, ugyan az lesz a végeredmény. A kérdés mindig az, hogy melyikkel CÉLSZERŰ. Ebben az esetben mindenképp a behelyettesítéssel, mert ránézésre nem tudsz egyenlő együtthatókat kialakítani.
3/9 anonim válasza:
És összehasonlító módszerrel is lehet.
Kifejezem az elsőből pl. az x-et: (9840-25y)/12
Kifejezem a másodikból az x-et: (10080-14y)/21
A két kifejezés egyenlő: (9840-25y)/12 = (10080-14y)/21
Stb.
-KA-
4/9 anonim válasza:
Györökök, egyenlő együtthatókkal is meg lehet oldani, csak valamelyik együtthatópárt egyenlővé kell hozni egy közös többszörössel.
Például 12x és 21x esetén lehet 12*21 az együttható.
De kisebb közös többszöröst is lehet találni: 3*4*7=84.
Az első egyenletet megszorozzuk 7-tel, a másodikat 4-gyel, aztán kivonjuk őket egymásból.
Sokkal szebb, mint a behelyettesítéssel szórakozni.
5/9 anonim válasza:
6/9 anonim válasza:
Nem is rossz, KA! :D utoljára 2 éve tanultam krémert, de ez most tetszett. Kíváncsi vagyok, ha valaki középiskolai dolgozatban lenyomna egy ilyet, mit szólna a tanár :) kár hogy akkor még nem ismertem, kipróbáltam volna
7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, főleg K.A .-nak a belinkelt tanárokító variációt. :) Sajnos múlt órai dolgozatnál egy plusz tudás leírása után, ami JÓ megoldást hozott, levont 6 pontot, hogy nem így kérte, és ezért 2-es!!! Egyébként 4-es lett volna. Érdemes okosabbnak lenni?
2013. okt. 12. 08:01
8/9 anonim válasza:
Felháborító és érthetetlen, amit a tanárod csinált!
Egyébként a linken lévő megoldást én készítettem.
-KA-
9/9 anonim válasza:
Amúgy nem tudom, ki szavazgat le a háttérben szánalmas módon. Valószínű az, aki nem tudja, mi az a Cramer szabály...