Hányszorosára, illetve hány százalékkal nő meg a kólában lévő buborék térfogata, miközben a pohár aljáról a felszínre jut? A pohár magassága legyen 13cm. Tegyük fel, hogy a hőmérséklet állandó.2013. okt. 7. 18:26
1/2 bongolo válasza:
A pohár tetején a nyomás megegyezik a légnyomással:
p₀ = 101,3 kPa
Az alján nagyobb a nyomás, mert a víz (kóla) súlya is növeli:
p₁ = p₀ + ρ·g·h = 101,3 + 1000·10·0,13 Pa = 102,6 kPa
A Boyle-Mariotte-törvény szerint ha a hőmérséklet állandó, akkor p·V állandó. Vagyis:
p₀·V₀ = p₁·V₁
V₀ a felső, V₁ az alsó térfogat
V₀/V₁ = p₁/p₀ = 102,6 / 101,3 = 1.013
Vagyis 1,3%-kal lesznek nagyobbak a buborékok.
2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom!:)
2013. okt. 8. 15:01