Valki segítene? Nem tudom megoldani. :/ részletek lent (Boyle-Mariotte-törvény)

Hányszorosára, illetve hány százalékkal nő meg a kólában lévő buborék térfogata, miközben a pohár aljáról a felszínre jut? A pohár magassága legyen 13cm. Tegyük fel, hogy a hőmérséklet állandó.

#pohár #fizika #térfogat #nyomás #buborék #boyle-mariotte-törvény
2013. okt. 7. 18:26
 1/2 bongolo ***** válasza:

A pohár tetején a nyomás megegyezik a légnyomással:

    p₀ = 101,3 kPa

Az alján nagyobb a nyomás, mert a víz (kóla) súlya is növeli:

    p₁ = p₀ + ρ·g·h = 101,3 + 1000·10·0,13 Pa = 102,6 kPa


A Boyle-Mariotte-törvény szerint ha a hőmérséklet állandó, akkor p·V állandó. Vagyis:

    p₀·V₀ = p₁·V₁

V₀ a felső, V₁ az alsó térfogat

    V₀/V₁ = p₁/p₀ = 102,6 / 101,3 = 1.013

Vagyis 1,3%-kal lesznek nagyobbak a buborékok.

2013. okt. 7. 22:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom!:)
2013. okt. 8. 15:01