Gonzalo95 kérdése:

Van-e olyan 2013-ra végződő egész szám, amely osztható 53-mal?


2013. szept. 23. 15:12
 1/9 anonim ***** válasza:
van...
2013. szept. 23. 15:13
 2/9 anonim ***** válasza:
Nincs
2013. szept. 23. 15:30
 3/9 A kérdező kommentje:
levezetéssel együtt :D
2013. szept. 23. 15:30
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Nem vezetjük le. Azért kaptátok ezt a feladatot mert megtudjátok csinálni.


Biztos tanultatok oszthatósági szabályokat. 100%ig biztos vagyok benne. És akkor tudod is, hogy mikor osztható vele. /utána már csak megkell vizsgálni, hogy 2013-e a vége vagy sem/

2013. szept. 23. 15:52
 5/9 anonim ***** válasza:

Van, de bebizonyítanod neked kell.

Segítség: 2014 osztható 53-mal.

2013. szept. 23. 16:05
 6/9 A kérdező kommentje:
53-as oszthatósági szabályt én nem tanultam, és ráadásul ez egy prímszám tehát más oszthatósági szabályokkal nem tudom "összevonni" úgy mint pl. a 18 esetében, hogy akkor osztható, ha kilenccel és kettővel is osztható
2013. szept. 23. 20:36
 7/9 anonim ***** válasza:

503252013


A fenti megoldást én a kínai maradéktétellel számoltam ki.

2013. szept. 23. 21:46
 8/9 anonim ***** válasza:

Van kisebb is: 282013=53*5321


Levezetés (itt = jelentse a kongruenciát):


2013=-1(mod53)

(ez ugye az, hogy -1 maradékot ad 53-mal osztva)


ezért egy négy 0-ra végződő számnak kellene 1-et adni maradékul 53-mal osztva:


10000k=1 (mod53)


mivel 10000=36 (mod53), ezért az előző kongruencia:


36k=1 (mod53)


innen ugye 53-akat szabadon adhatunk akármelyik oldalhoz, és mivel 53 prímszám, a hozzá relatív prím számokkal egyszerűsíthetünk:


36k=54 (mod 53)


18-cal ostva:


2k=3 (mod 53)


2k=56 (mod 53)


k=28 (mod 53)


ezek szerint 280000 1-et ad maradékul: 280000=53*5283+1


Tehát 282013 jó lesz.

2013. szept. 23. 23:13
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget
2013. szept. 23. 23:44