Egy kocka térfogata centiméterben kifejezve olyan hatjegyűszám, amely 350-nek a többszöröse. Az éle szintén centiméterben kifejezve egész szám. Mennyi a kocka éle? Vezessétek le kérlek hogyan is számoltatok.


#kocka #kocka éle
2012. nov. 16. 14:48
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:

Na ugorj neki mégegyszer!


Térfogatot NEM LEHET centiméterben kifejezni, mert az hosszúság mérték. Valamit nem jól írtál.

2012. nov. 16. 15:21
 2/4 anonim ***** válasza:

V=a^3


azt mondja, hogy a^3 osztható 350-el.


350=2*5^2*7


a^3 akkor osztható 350-el, ha a ezek a prímtényezők benne vannak. De mivel ez köbszám, ezért minden prímtényező 3-mal osztható hatványon szerepel benne.

Vagyis a-ban benne kell lenni a

2^3*5^3*7^3-nak

ez eddig: 345000


A következő ilyen szám a

2^6*5^3*7^3 lenne, de az már nem hatjegyű.


Ezért a kocka éle

a=2*5*7=70

2012. nov. 16. 15:45
 3/4 A kérdező kommentje:
Elmagyaráznád kérlek, hogy a kocka éle miért 2*5*7?
2012. nov. 17. 18:49
 4/4 anonim ***** válasza:

Keresek egy köbszámot, ami osztható 350-el.


350=2*5^2*7


A köbszám meg olyan, amiben minden PRÍMTÉNYEZŐ 3-al osztható hatványon szerepel.


A legkisebb köbszám ,ami osztható 350-el, ezért a

2^3*5^3*7^3, ami persze 2*5*7=70-nek a köbe.


Ez tehát megoldása a feladatnak.

De más megoldás nincs, mert a második legkisebb ilyen szám ennek a 8-szorosa lenne:

2^6*5^3*7^3

Ez meg nem 6-jegyű.

2012. nov. 17. 19:54