2013. szept. 15. 09:19
1/1 anonim válasza:
Mindkét egyenletet úgy is fel lehet írni, hogy az a3-mal fejezed ki a többit:
a3/(q^2)+a3+a3*(q^2)=63
illetve
a3/q+a3*q=30
Mivel a3 nem lehet 0, így oszthatjuk az egyenleteket egymással, és egyszerűsíthetünk a3-mal:
[1/(q^2)+1+(q^2)]/[q+1/q]=63/30
rendezzük kicsit:
30*[1/(q^2)+1+(q^2)]=63*[q+1/q]
Most egy kis algebrai ismeret kell:
(q+1/q)^2=(q^2)+2+1/(q^2)
Bevezetve az y=q+1/q új ismeretlent:
30*[y^2-1]=63*y
ezt a másodfokú egyenletet megoldva:
y=2,5 vagy y=-0,4
Innen visszafejthetjük q-t:
q=2 vagy q=0,5; a második esetben nincs megoldás
most már a3 is meghatározható:
a3=12 (mindkét esetben)
Így a sorozat:
3; 6; 12; 24; 48 ill. fordítva