Az (a^n) mértani sorozatban a^1+a^3+a^5=63, a^2+a^4=30. Melyik ez a mértani sorozat? (mindegyik tagnál alsóindexben vannak a számok és a betű) Valaki tud nekem ebben segíteni?


2013. szept. 15. 09:19
 1/1 anonim ***** válasza:

Mindkét egyenletet úgy is fel lehet írni, hogy az a3-mal fejezed ki a többit:


a3/(q^2)+a3+a3*(q^2)=63


illetve


a3/q+a3*q=30



Mivel a3 nem lehet 0, így oszthatjuk az egyenleteket egymással, és egyszerűsíthetünk a3-mal:


[1/(q^2)+1+(q^2)]/[q+1/q]=63/30


rendezzük kicsit:


30*[1/(q^2)+1+(q^2)]=63*[q+1/q]


Most egy kis algebrai ismeret kell:


(q+1/q)^2=(q^2)+2+1/(q^2)


Bevezetve az y=q+1/q új ismeretlent:


30*[y^2-1]=63*y


ezt a másodfokú egyenletet megoldva:


y=2,5 vagy y=-0,4


Innen visszafejthetjük q-t:


q=2 vagy q=0,5; a második esetben nincs megoldás


most már a3 is meghatározható:


a3=12 (mindkét esetben)


Így a sorozat:


3; 6; 12; 24; 48 ill. fordítva

2013. szept. 15. 09:53