Matekban egyenletek megoldásánál mire kell figyelni?


Sziasztok!

Leírná nekem valaki, egyenleteknél mire kell figyelni? Nem vettünk még másodfokú egyenleteket, a zárójelekre, előjelekre, törtvonalakra gondolok, mikor hol változik az előjel és ilyenek! Köszi. (:



2013. szept. 10. 16:46
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha írsz egy példát, szívesen segítek.
2013. szept. 10. 16:50
 2/5 anonim ***** válasza:
A diákoknak elsősorban a tört kifejezések okozhatják a legtöbb gondot. Egyik az, hogy elmarad a diszkusszió. Tehát annak vizsgálata, hogy mikor jöhet elő az a fránya zérussal való osztás lehetősége. Ezeket mind ki kell zárni. A másik közös nevezőre hozás után előkerülő tagok zárójeles kifejezésként kezelődnek. Tehát negatív előjel esetén az adott számláló tagjai ellenkező előjelre váltanak. Sz. Gy.
2013. szept. 10. 17:04
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi!


4x - 2/5 + x/12 + 3x = 6x + x/12 - 3/4


Ilyesmiket szoktunk, és még olyanokat, ahol vannak zárójelek, meg az előtt is előjelek, és nem tudom, melyik változtat mit és hogyan.

2013. szept. 10. 17:05
 4/5 anonim ***** válasza:

4x-2/5+x/12+3x=6x+x/12-3/4


Ennél a példánál minden tagot közös nevezőre kell hozni, hogy össze tudjuk adni a tagokat (mivel a tanultak alapján úgy adjuk össze a törteket, hogy közös nevező esetén a számlálókat összeadjuk). Van ötöd, tizenketted, és negyed, ezeknek a közös nevezője lehet 60 (mivel a 60-ban ezek a számok megvannak maradék nélkül egészszer, így beszorozhatók), így erre a nevezőre bővíthetjük a törteket. Törtet úgy bővítünk, hogy a számlálót is ugyanazzal a számmal szorozzuk, mint a nevezőt, tehát:


240x/60-24/60+5x/60+180x/60=360x/60-45/60 /most szorzunk 60-nal, így eltűnnek a nevezők:


240x-24+5x+180x=360x-45 /összevonunk:


425x-24=360x-45 /kivonunk 360x-et:


65x-24=-45 /hozzáadunk 24-et:


65x=-21 /osztunk 65-tel:


x=-21/65



Zárójelet úgy bontunk, hogy minden tagot megszorzunk minden taggal, például: 5(3x+8)=5*3x+5*8=15x+40. Ha ilyet látsz: -(3x+8), ez olyan, mintha -1-gyel szoroznál: -1(3x+8), így az előbbi miatt -1(3x+8)=-1*3+(-1)*8=-3x-8. Persze azt ne felejtsük, hogy azonos előjelű számok szorzásánál a szorzat mindig pozitív, különbözőeknél mindig negatív.

2013. szept. 11. 00:10
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi (:
2013. szept. 12. 16:22