Névnélküli kérdése:

Hogy számoljam ki a következő egyenletek értékeit nevezetes azonosság alkalmazásával? Tudom a megoldást csak nem tudom hogy jussak el odáig.


1, x^2+y^2=25

2, xy=12



2013. szept. 2. 15:09
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy jó trükkel:

[link]

2013. szept. 2. 15:32
 2/5 A kérdező kommentje:
húú értem, köszi :)
2013. szept. 2. 15:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom, te mit értettél belőle, én valahogy elvesztettem a fonalat :)


Szerintem így egyszerűbb:


2,-ban osztasz x-szel: y=12/x (x nem lehet 0, mivel 0y/=12), ezt behyelyettesítjük az 1,-be:


x^2+(12/x)^2=25

x^2+144/x^2=25 /szorzok x^2-tel, 0-ra redukálok

x^4-25x^2+144=0


legyen k=x^2, ekkor


k^2-25k+144=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével: k1=16 k2=9


Tudjuk, hogy ezek egyenlők x^2-szel, tehát


x^2=16

x1=4

x2=-4


x^2=9

x3=3

x4=-3


Ezeket mind visszahelyettesítjük 2,-ba, így y1=3 y2=-3 y3=4 y4=-4 (természetesen x1-nek y1 a párja és így tovább).

2013. szept. 2. 23:52
 4/5 anonim ***** válasza:

Elnézést, az előző linken minden "megkeveredett":

[link]

2013. szept. 3. 10:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a helpet :)
2013. szept. 4. 13:26