A következő szavak betűikre estek szét (A dupla betű két betűre) és a betűk összekeveredtek . Hányféle sorrendbe írhatjuk le őket? Keressünk köztük minél több értelmes szót!

a, RÉT b, c,ERDŐ d,MÉTER e,KAROM f,SZAMÁR


Négy barátnő a cukrászdában négyféle süteményt rendelt : Anna csokitortát, Bori gesztenyés kockát, Cili japán tortát, Dóri pedig gyümölcstortát. A pincér azonban elfelejtette,hogy ki mit rendelt, és nem kérdez semmit, csak kiosztja a süteményeket.

a, hányféleképpen teheti ezt meg ?

b, Hányféleképpen lehetséges, hogy Anna,Bori és Cili azt kapja amit rendelt,de Dóri nem?

c, Hányféleképpen lehetséges,hogy csak Anna kapja azt, amit rendelt?

d, Hányféleképpen lehetséges,hogy csak egyikük kapja azt, amit rendelt?



2013. szept. 5. 17:36
 1/1 anonim ***** válasza:

1a) Vegyük úgy, hogy ezeket a betűket dobozokba szeretnénk rakni. Az első dobozba így 3 betűt rakhatunk, a másodikba már csak 2-t, mivel az egyiket felhasználva már azt nem írhatjuk a második helyre, az utolsó helyre a maradék 1-et lehet beírni, így 3*2*1=6-féleképpen lehet őket egymás mellé írni.


A többit ugyanígy.


2a) Ugyanúgy kell végiggondolni, mint az 1a-t.

2b) Sehogy, mivel ha hármat kiosztunk, a negyediket el kellene rakni a negyedik helyre, de azt nem rakhatjuk oda.

2c) Vegyük Annát fixnek, ekkor Bori a 3 süteményből csak 2-t kaphat, Cili csak azt, amelyiket nem ő rendelte, Dóri pedig a maradékot, így 1*2*1*1=2-féleképpen lehetséges ez.

2d) A fenti megoldást mind a 4 lánnyal el lehet játszani, így 4*2=8 lehetőség van erre.

2013. szept. 5. 21:16