Bodnár Márk kérdése:

Hogy kell kiszámítani egy derékszögű háromszög másik két oldalát? Fontos


A konkrét kérdés az lenne hogy adott a derékszögű háromszög átfogója: 10 cm

a derékszög melletti szög 75fok( az alapon)

a másik szög 15fok(derékszög feletti)


Szögfüggvények segítsége nélkül!!!!!!



2013. szept. 4. 08:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

[link]


A mellékelt ábrán a D pontot úgy vettem fel, hogy az ABD szög 15 fokos legyen.

Ekkor a DBC szög 60 fokos. A DCB háromszög egy szabályos háromszög fele, ezért ha a BC oldal hossza a, akkor BD hossza 2a, így a Pitagorasz-tétel miatt DC hossza a*gyök(3).

Mivel ADB két szöge egyenlő nagyságú, ezért egyenlő szárú háromszög. Ha tehát BD hossza 2a, akkor AD hossza is 2a.


Tehát a nagy háromszög befogói a, a*gyök(3)+2a, az átfogó pedig 10.

Innen a Pitagorasz-tétel miatt

a^2+a^2(gyök(3)+2)^2=100.


Ezt a^2-re megoldva megkapod az egyik befogót, a másik befogó pedig ennek a (gyök(3)+2)-szerese.

2013. szept. 4. 09:56
 2/12 A kérdező kommentje:
tehát a két oldal milyen hosszú?
2013. szept. 4. 10:52
 3/12 anonim ***** válasza:

Reméltem, hogy innen már ki tudod számolni.


a=5/(gyök(2+gyök3)),

a másik befogó pedig 5*(gyök(2+gyök3)).

2013. szept. 4. 10:57
 4/12 A kérdező kommentje:
az 5-ös hogy jön oda? mert szinte teljesen tiszta az egész :) csak a vége nem. a pitagorasz tételnél és a végén akét befogó egyenleténél. elmagyarázod parasztosan?=egyszerű
2013. szept. 4. 16:52
 5/12 anonim ***** válasza:

a^2+a^2(gyök(3)+2)^2=100


Elvégezzünk a négyzetre emelést a bal oldalon:

a^2+a^2(3+4gyök3+4)=100.


Kiemelünk a bal oldalon a^2-et:

a^2(1+3+4gyök3+4)=100,

a^2(8+4gyök3)=100,


a^2=100/(8+4gyök3).


A jobb oldalt egyszerűsítjük 4-gyel:


a^2=25/(2+gyök3).


Elvégezük a gyökvonást (nyilván csak a pozitív gyök jöhet szóba):


a=5/gyök(2+gyök3).

2013. szept. 4. 16:57
 6/12 A kérdező kommentje:
hát köszi. nekem érthető. de ez egy középsulis tanár szerint egyszerű logika és a kolinevelő aki matekszakos nem tudta megoldani. de ha behelyettesíted a szinusz tételbe akkor korrekt a végeredmény? másféle megközelítés nem jó? gyök nélküli?
2013. szept. 4. 17:00
 7/12 anonim ***** válasza:

A kapott eredményt kicsit más formában is fel lehet írni.


Ugyanis

2+gyök3=(4+2gyök3)/2=(gyök3+1)^2/2,


tehát

5/gyök(2+gyök3)=

=5/((gyök3+1)/gyök2)=

=5gyök2/(gyök3+1)=

=5gyök2(gyök3-1)/(3-1)=

=5/2*gyök2*(gyök3-1).


Ha szögfüggvényekkel számolunk, ugyanezt kapjuk.


Ugyanis nyilván a=cos75*10. Ekkor

cos75=cos(45+30)=cos45*cos30-sin45*sin30=

=gyök2/2*gyök3/2-gyök2/2*1/2=

=gyök2/4*(gyök3-1),

ennek a 10-szerese pedig éppen az, amit az én módszeremmel kaptunk.

2013. szept. 4. 17:19
 8/12 A kérdező kommentje:
köszi :)
2013. szept. 4. 17:33
 9/12 A kérdező kommentje:
már csak egy kérdés hogy tudjam ellenőrizni a két szám pontos értéke?
2013. szept. 4. 17:38
 10/12 anonim ***** válasza:
"a" közelítő értéke 2,588; a másik befogóé 9,659.
2013. szept. 4. 17:51
1 2