Egyenletrendszerek megoldása szorzattá alakítás segítségével. Hogyan lehet ezt megoldani?


x^4 + y^4 - x^2y^2 = 13

x^2 - y^2 + 2xy = 1


Köszönöm előre is! (:



2013. aug. 31. 15:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Az első egyenlet így alakítható:


(x^2-y^2)^2+x^2y^2=13.


Itt a második egyenlet alapján

x^2-y^2 = 1-2xy,

ezt behelyettesítve


(1-2xy)^2+x^2y^2=13.


Ha itt az xy=t új ismeretlent bevezetjük, akkor ez t-re egy másodfokú egyenlet.


Ennek a megoldásai t=2 vagy t=-6/5.


Ha például t=2, azaz xy=2, akkor y=2/x, és ez behelyettesíthető a második egyenletbe:


x^2-(2/x)^2+4=1.


Ez x^2-tel átszorzás után x^2-ben egy másodfokú egyenlet, a megoldásai:

x^2=1 vagy x^2=-4.

Az utóbbi a valós számok halmazán nyilván lehetetlen, az első eset alapján x=1 vagy x=-1.


Tehát kaptunk két megoldást:

x=1 és y=2,

x=-1 és y=-2.


A t=xy=-6/5 eset hasonlóan kezelhető, ott azonban az x^2-re adódó másodfokú egyenletnek elég csúnya megoldásai lesznek, így azokat nem írom fel. Két további valós megoldás adódik egyébként.

2013. aug. 31. 17:01