Hogy kell a müveletek algebrai törtekkel való témából a következő feladatokat meg oldani?


Egyszeriteni kel a törteket.

A,

27a^5b^2/12a^2b^3

B,

3x^4*(x-2)/6x^3*(x-2)

C,

32a*(a-5)/24a^2(5-a)

D,

10a^4+30a^2/5a^3+15a

E,

-8a^5-8a^3/10a^3+10a


Végezzük el a következő szorzasokat és osztásokat:

a,

12xy^5/7ab * 21a^2b^3/32x^2y^3

b,

8a^4x^3/15y^6 : 16a^2x^4/25y^7

c,

6x^2-4x/24+6x * x+4/9x^2-12x+4

d,

4b^2+12b+9/9b^2-12b+4 : 6b^2+9b/18b^2-12b

e,

25-c^2/2c^2-10c * 20c+4c^2/25+10c+c^2


Elöre is köszönöm a segítséget. :)


2013. aug. 29. 14:22
 1/3 anonim ***** válasza:

A, 27a^/12b

B, (x-2)egyszerűsíthető, marad 3x^4/6x^3 Kivonjuk a hatványkitevőket 3x/6 marad És végül egyszerűsítünk 3-mal x/2 az eredmény.

C, Beszorozzuk -1-gyel a számlálót. Lesz 32a(5-a)/24a^2(5-a) Egyszerűsítünk 5-a-val, marad 32a/24a^2 És egyszerűsítünk 8a-val, lesz 4/3a

D, Kiemeljük az 5a-t

5a(2a^3+6a)/5a(a^2+3)Egyszerűsítünk 5a-val, az eredmény 2a^3+6a/a^2+3

E, Kiemeljük a -8a(a^3+a)/10(a^3+a) Egyszerűsítünk az a^3+a-val, marad -8a/10=-4a/5

2013. aug. 29. 15:32
 2/3 anonim ***** válasza:

a, Akár egy tört alá is felírható a művelet, tehát: 12xy^5*21a^2b^3/7ab*32x^2y^3=9y^2ab^2/8x Az azonos alapú hatványok osztásakor kivonjuk a kitevőket.

b, 8a^4x3/15y^6*25y^7/16a^2x^2 (osztáskor a tört fordítottjával szorzunk)

A számlálóban van a^4, a nevezőben a^2, ezért kivonjuk a 4-ből a 2-t és marad a számlálóban a^2. Van x^3 és x^4, a nevezőben marad x. Valamint y^7 és y^6, a számlálóban marad y, így az eredmény: 5a^2*y/6x

c, 6x^2-4x=2x*(3x-2)

24+6x=6*(x+4)

9x^2-12x+4=(3x-2)^2

És jöhet az egyszerűsítés: 3x-2 egyszerűsíthető

x+4 is

Marad: 2x/6*(3x-2)

d, 4b^2+12b+9=(2b+3)^2

9b^2-12b+4=(3b-2)^2

6b^2+9b=3b(2b+3)

18b^2-12b=6b(3b-2)

Tehát: (2b+3)^2*6(3b-2)/(3b-2)^2*3b(2b+3) Egyszerűsítünk

Lesz: 2*(2b+3)/(3b-2)

e, 25-c^2=(5-c)*(5+c)

2c^2-10c=2c(c-5)

20c+4c^2=4c(5+c)

25+10c+c^2=(5+c)^2

Ez (5-c(5+c)/2c(c-5)*4c(5+c)/(5+c)^2

Ismét egyszerűsítünk, marad: 2(5-c)/(c-5)

2013. aug. 29. 16:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget sokat segített. :))
2013. aug. 29. 20:40