Hogyan oldhatom meg ezeket a feladatokat? Műveletek komplex számokkal, elég sűrgős, és elakadtam


1,


(1-i)^2

-------=

2+2i


2,Adja meg a következő kifejezés értékét:


(i^1008)^1/3024

3,

z^2-2z+2=0



Hangsúlyozom ezek komplex számos műveletek, kérem aki érti az segítsen. Nagyjából értem,de ezek mégis megfogtak.


2009. márc. 15. 18:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Remélem, nem rontom el, bár nehéz így, neten.


Az első:


(1-i)^2= 1+i^2-2i= 1-1-2i= -2i


-2i/(2+2i)= -i/(1+i) * (1-i)/(1-i) = (-i+i^2)/(1-i^2) = (-i-1)/2


A második:


(i^1008)^1/3024 = ((i^2)^504)^1/3024 = ((-1)^504)^1/3024 = 1^1/3024 = 1


A harmadik:


Megoldóképlettel számolod z1,2-t. z1= (2+gyök(-4))/2, z2= (2-gyök(-4))/2. Inenn már csak gyök(-4)et kell kiszámolnod, amit már elfelejtettem, hogy kell. Át kell írni trigonometrikus alakba, és azt behelyettesíteni az órán megtanult képletbe.

2009. márc. 15. 19:25
 2/8 A kérdező kommentje:

Az első feladatnál a megoldás elvileg az 1/gyök2 *(cos(13PI/4)+i*sin(13PI/4) bár ha akapott eredményt kiszámolom lehet ezt kapom


A második feladatnál nekem is 1 jött ki,viszont ez elvileg nem jó,mert a helyes megoldás a gyök3/2+1/2i ; -gyök3/2+1/2i ; -i Itt viszont én sem tudom,hogy ezek hogy jöttek ki.



A harmadiknál eddig eljutottam én is,csak épp a minusz 4-el nem tudok mit kezdeni, talán ha gyök -1*4 aztán abból meg gyök-1 *gyök4 lesz és így kijön a i*gyök4/2 de ebből meg hogyan tovább...


Áhh kész vagyok,gyakszin tök könnyűeket oldunk meg,de zh-ra meg ilyet ad....

2009. márc. 15. 19:41
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát akkor várjunk egy okosabbra. Nincs nálam a jegyzetem, és elfelejtettem a képleteket, de ha te tudod, az elsőt és másodikat írd át trigonometrikus alakba, hátha kijön.
2009. márc. 15. 19:47
 4/8 A kérdező kommentje:
ugye a 13Pi/4 az 585 ,ábrázolva ez 225-nek jön ki,ami mindenképp minusz i és minusz valós értéket takar,tehát amit számoltunk az nemjó :-S
2009. márc. 15. 20:10
 5/8 anonim ***** válasza:
Csak azért gyanus ez nekem, mert egy nagyon hasonló feladatom ilyen gondolatmenettel jó lett a zh-ban...
2009. márc. 15. 21:21
 6/8 anonim ***** válasza:
A harmadiknál jó a megoldóképlet. A gyök(-4) komplexben egyszerűen 2i. Tehát egyszerűsítés után z1=1+i, z2=1-i.
2009. márc. 15. 23:25
 7/8 anonim ***** válasza:

23:25-ös vagyok.

A második úgy jön ki, hogy az i kitevőit össze kell szorozni, ebből kijön, hogy i^1/3. Ez azt jelenti, hogy i köbgyökét keressük, vagyis köbgyökeit, mert 3 lesz neki. N. gyöknél n db gyök lesz.


i trigonometrikus alakja cos90°+i*sin90°, hossza 1.


N. gyökvonás képlete (n. gyök r)*(cos(fí+k*360°)/n + i*sin(fí+k*360°)/n)

k=0,1,..,n-1


Ezekből kijön mindhárom gyök.

2009. márc. 16. 12:13
 8/8 A kérdező kommentje:
Szia ! a legutolsó nagyon hasznos volt, igaz nekünk radiánba kell számolni, de hál istennek nevezetes szögek vannak megadva,így talán lesz rá esély :-) 6-tól zhzom majd meglátom :-)
2009. márc. 16. 14:44