Ezt, hogy kell megoldani?

lg10^-1=-1


logˇ3 9=2



2013. aug. 20. 00:51
 1/8 anonim ***** válasza:
Mit kéne ezen megoldani? Ez nem egyenlet és ott az eredmény is.
2013. aug. 20. 02:18
 2/8 delusion ***** válasza:

Ezen valóban semmi megoldanivaló nincs. Csak a logaritmus definícióját kellett volna elolvasnod valahol. Nagyon röviden, valamelyest pontatlanul:


1. Tegyük fel, hogy van egy "A" számod, amely "B-edik" hatványon van, melynek eredménye "C".


A^B = C


2. Ekkor a C szám A alapú logaritmusának eredménye B lesz, azaz log_A C = B.


Az általad említettek pedig:


I. log_3 9 = 2, azaz a 9 hármas alapú logaritmusa kettő, mivel 3^2 = 9.


II. lg 10^(-1) = -1, azaz 10^(-1) (vagy ha úgy tetszik, 1/10) tízes alapú logaritmusa -1, mivel 10^(-1) = 1/10. De ehhez számolnod sem kell igazán, mivel majd tüzetesen megtanulod azt, hogy log_a a^n = n, azaz az a alapú logaritmusa a^n-nek n lesz.


Ha nem esnének le a dolgok rögtön, semmi gond, szerintem pl. tizenx-éves fejjel nekem is ülnöm kellett ezeken a (ma már) egyszerű dolgokon. A kezdetekben jól jöhet, ha a definíció szerint gondolkozol, azaz az alapot emeled az egyenlőségjel jobb oldalára (például amit írtál, ott 3^2 = 9). A wikipédia cikkeit és a tankönyvedet érdemes átolvasni, én pl. nem foglalkoztam a kikötésekkel.

2013. aug. 20. 04:02
 3/8 A kérdező kommentje:

De jó, már meg van!


És, ha ezt a log jelöléssel kell felírnom?


10^1=10

2013. aug. 23. 05:14
 4/8 delusion ***** válasza:

10^1 = 10


Tíz az elsőn tíz, azaz lg10 = 1.


De olvasd el mégegyszer az előző válaszomat: log_a a^n = n.

2013. aug. 23. 14:21
 5/8 A kérdező kommentje:

És ezt?


log^a=4

2013. aug. 24. 04:28
 6/8 anonim ***** válasza:

Kiolvasnád kérlek? Mert ez értelmetlen, amit írtál.

Nincs alapja sem, meg semmi.

2013. aug. 24. 11:26
 7/8 A kérdező kommentje:

You're right'

Lemaradt egy kettes...

logˇ2a=4

2013. aug. 24. 12:25
 8/8 anonim ***** válasza:

log2(a)=4

A 4-et felírjuk 2-es alapú logaritmusként, vagyis log2(16)


log2(a)=log2(16)

Mivel azonos alapúak, a logaritmus elhagyható.

a=16

2013. aug. 24. 12:38