Segítség! Másodfokúra visszavezethető egyenelet! Vki segítene?


x^4-5x^2+4=0

Ezt valaki elmagyarázná?



2013. aug. 15. 20:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Új ismeretlent kell bevezetni:

x^2 = y

Így az egyenlet:

y^2 - 5y + 4 = 0

mert y^2 = (x^2)^2 ami x^4

Rendezed y-ra az egyenletet:

y(1) = 4

y(2) = 1


y(1) esetén:

4 = x^2

2 = |x|


y(2) esetén:

1 = x^2

1 = |x|

2013. aug. 15. 20:44
 2/8 anonim ***** válasza:

x^2=y

y^2-5y+4=0

Ebből y=1 vagy y=4


Ha y=1, akkor x^2=1, vagyis x=1 vagy x=-1

Ha y=4, akkor x^2=4, vagyis x=2 vagy x=-2.


Tehát x=-2 vagy x=-1 vagy x=1 vagy x=2

2013. aug. 15. 20:45
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

És, ha mondjuk ez a képlet?

4x^4-17x^+4=0


Bocs, ált 2 példából könnyebben megértem

2013. aug. 15. 21:01
 4/8 A kérdező kommentje:
*17x^2
2013. aug. 15. 21:02
 5/8 anonim ***** válasza:

Annyi a lényeg, hogy új ismeretlent kell bevezetni.

Mivel itt 2. és 4. hatvány van, ugye az x^2 lesz az új ismeretlen.

Ezután már csak egy másodfokú egyenletet kell megoldanod, majd visszahelyettesítgetsz.

2013. aug. 15. 21:03
 6/8 A kérdező kommentje:
Na ay y1 és y2-t megkapom, csak utána nem tudom, hogy kapom meg a -2,-1,1,2-t.
2013. aug. 15. 22:10
 7/8 anonim ***** válasza:

Ugye megvan y értéke.

És y=x^2, mivel ezt neveztük el y-nak.

És innen már sima ügy, gyököt vonsz. (csak figyelni kell, hogy x abszolútértke marad, tehát a negatív érték is jó megoldás)

2013. aug. 15. 22:22
 8/8 A kérdező kommentje:
És, ha az egyik a nyolcadikon, a másik meg a negyediken van?
2013. aug. 17. 21:31