x(harmadikon)-3x(másodikon)-x+3=0. Az eredmény pedig: (x-3)(x+1)(x-1) ha ezt elvégezzük lesz:(x-3)(x(négyzet)-1) és ha ezt felbontjuk, valóban megkapjuk az alap egyenletet, de miért, azt nem értem :S Hogy jön ki az (x-3)(x(négyzet)-1). Köszi előre!2011. okt. 23. 12:29
1/4 anonim válasza:
x^3 - 3x^2 - x + 3 = 0
Kiemeltél x^2-et az első 2 tagból:
x^2(x - 3) - x + 3 = 0
Zárójelezed a végén lévő tagokat:
x^2(x - 3) - (x - 3) = 0
Kiemelsz a két tagból (x-3)-at:
(x - 3)[x^2 - 1] = 0
2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, az első kiemelés ment, a második nem sikerült, de most már sikerült, bár még így se tudtam, mit jelöljek y-nak mert ha y=(x+1) akkor is harmadfokú lesz az egyenlet :S
2011. okt. 23. 12:55
3/4 anonim válasza:
Szorzattá tudod bontani, nem érdemes új ismeretlen behelyettesítéssel próbálkozni, mert bár meglehet csinálni, de nem érdemes, mert sokkal bonyolultabb lesz.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszi az egészet!
2011. okt. 24. 22:22