Nálam miért nem jön ki a jó megoldás (FIZIKA házi, Villanykörte tudni fogja)?


Írtam már egy hasonló jellegű kérdést, az jó volt de ebben már benne van a súrlódás is és nem akar kijönni szépen. :D


Segítségnek itt egy kép a feladathoz:

[link]


Feladat

m1:6kg

m2:10kg

m3:3kg

u :0,1

=======================

a=? =>

K1=? =>

F2=? =>


Elvégeztem az alapképletet (szummaF)=m*a

Ft1-K2-Fs-G1+K1 = m1*a

G2-K1 = m2*a

K2-G3 = m3*a


Innen ahogy Villanykörte megtanította nekem ki lehet szépen szedni a K-kat mert kilökik egymást, s így:

-S = m1*a >> -6=6a

G2 = m2*a >> 100=10a

-G3 = m3*a > -30=3a


Kiszámoltam, hogy az S=u*m1*g => S = 6

És it akadtam el, mivel ha megnézzük az előzőekből ott az a-ra két helyen 10 jön ki, de az 1.re (-S = m1*a >> -6=6a) pedig 1.


Segítene valaki erre a problémára megoldást találni? :)

Köszönöm előre is a választ és természetesen nem marad el a zöld kéz jutalom se! :D


2011. ápr. 6. 18:19
 1/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

Mondjuk én a kötélerőket és a kényszereket 1 lépésben összevonva a gyorsuláshoz így irnám fel a mozgásegyenletet:

mivel nyilvánvaló h az m2 felé indul el a rendszer, ezt az irányt veszem pozitívnak,


m2*(g-a) = m3*(g+a)+ m1*a (eddig a tömegerők)+u*m1*g (surlódás)


Az egyenletet össze kell vonni, rendezni a ra, igy kapod:


0= m3g+m3a+m1a+um1g-m2g+m2a

-m3a-m1a-m2a = m3g-m2g+um1g

a(-m3-m1-m2) = g(m3-m2+um1)

a=g( m3-m2+um1)/(-m3-m1-m2)

igy a =(3-10+0,6)/(-3-6-10)*9,81= (-6,4/-19)*9,81=3,3m/s2


kötélerők:

m1-m3 közti kötélen : Fk1= m3*(g+a) = 3*(9,81+3,3)=39.3N


m2-m1 közt: Fk2= Fk1+m1*a+um1g=39.3+6*3,3+0,1*9,81*6=65N


Ellenörzés , a kötélerő2 másként


Fk2= m2*(g-a) =10*(9,81-3,3) =65N

Ok.

A számolásoknál a kerekítésre figyelj, ha kerekítesz!

2011. ápr. 9. 06:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. ápr. 9. 09:59