Segítsen valaki a fizika házimba lécci! . Mennyivel haladtak a kocsi ütközés előtt?

FEL: egy K-Ny és egy É-D út kereszteződésnél karambol, történt. A Ny-ról érkező autó m=1t ; a D-ről jövőé m=2t. A szakértők megállapították, hogy a összeakadt roncs pontosan ÉK irányba csúszott 50 km/h kezdősebességgel
2009. okt. 27. 21:19
 1/1 anonim ***** válasza:

Mivel az összeragadt roncs együtt csúszott, ez egy tökéletesen rugalmatlan ütközésnek tekinthető, így elég az impulzusmegmaradás törvényét alkalmazni, és mivel nem lineáris a dolog, figyelembe kell venni az irányokat is: vektorok összegét kell venni. Ha lerajzolod, jól látszik, hogy a két autó impulzusának ugyanakkorának kellett lennie, azaz m1*v1=m2*v2=(m1+m2)50/gyök2, mivel az ütközés utáni impulzus egy négyzet átlója.


Részletesebben: érdemes felbontani az ütközés utáni impulzust É-i és K-i irányú komponensre, ezeknek külön-külön meg kell egyezniük ez ütközés előtti ilyen irányú impulzusokkal (K-i irányú impulzusa csak az első, É-i csak a második autónak van), amiből szintén az előző egyenlet jön ki.

2009. okt. 28. 21:24